Mall Hellam loobus Ungari aukonsuli ametist

 (122)
Mall Hellam loobus Ungari aukonsuli ametist
Foto: Ilmar Saabas

1994. aastast Eestis Ungari aukonsuliks olnud Mall Hellam on otsustanud aukonsuli tiitlist vabatahtlikult loobuda, kuna teda häirivad sealse valitsuse sammud vabaduste piiramiseks.

"Viimased aastad jälgin üha süveneva murega Ungari valitsuse samme, mis on suunatud vaba meedia, sõltumatu õigussüsteemi, kodanikuühiskonna ja nüüd ka akadeemilise vabaduse vastu. Minu otsuse lõplikuks ajendiks sai valitsuse Kesk-Euroopa Ülikooli (CEU) kallal toime pandud jõudemonstratsioon, mis on vähem kui nädalaga seadnud ülikooli jätkamise Ungaris tõsise küsimärgi alla," märkis Hellam.

"Olen aukonsuli kohustusi täitnud südamega ning armastusest Ungari inimeste, nende keele ja kultuuri vastu. Jätkan ka edaspidi Eesti Ungari seltsi juhatuse liikme ja Ungari sõbrana kahe maa ja rahva vaheliste sidemete arendamist," lisas Hellam.

Hellam on oma tagasiastumisest teatanud Ungari Vabariigi väliskaubandus-ja välisministrile Péter Szijjártole ning Eesti Vabariigi välisministeeriumile.

1983. aastal Budapesti Eötvös Lorándi Ülikooli ungari filoloogia ja soome-ugri keeleteaduse erialal lõpetanud Hellam oli 1988. aastal üks Eesti-Ungari Seltsi ja soome-ugri rahvaste hõimuliikumise taasasutajaid. Aastatel 1994-2016 pidas ta ka seltsi esimehe ametit.

Hellam töötab 1990. aastal George Sorosi toel asutatud Avatud Eesti Fondi juhatajana. 2000. aastal austati Mall Hellamit Valgetähe IV klassi teenetemärgiga, 2002. aastast on ta Ungari Vabariigi Rüütliristi kavaler ning 2010. aastal valiti Hellam Eesti Aasta eurooplaseks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare