Linnumunade korjamine ja lindude häirimine pesitsusajal on keelatud

 (13)
Linnumunade korjamine ja lindude häirimine pesitsusajal on keelatud
Foto: Priit Simson

Keskkonnainspektsioon tuletab möödunud nädalal Haapsalus aset leidnud juhtumit silmas pidades kõigile meelde, et looduskaitseseaduse järgi on linnupesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine keelatud.

Möödunud nädala lõpus sai Haapsalu kordon teate, et Topu sadama läheduses merel on kaks isikut kummipaadiga, kes arvatavasti korjavad lindude mune. Kordoni ametnikud andsid teate edasi Keskkonnainspektsiooni kohalikule büroole.

Kontrollimisel selgus, et paadis oli kaks Läänemaa meest, kes olid korjanud linnupesadest kokku 314 muna. Keskkonnainspektsioon konfiskeeris linnumunad ja alustas juhtumiga seoses väärteomenetlust.

Eksperdi hinnangul oli tegemist üheksa erineva linnuliigi munadega, millest enamik ehk 176 muna pärinesid naerukajakate pesadest. Kaitsealuste linnuliikide mune nende hulgas ei leidunud, kuid sellest hoolimata tuli keskkonnakahju suuruseks 1760 eurot.

Meeste selgituse kohaselt ei olnud nad seadusepiirangutest teadlikud ega osanud oma tegu seaduserikkumisena käsitleda. Pärast järelemõtlemist kahetsesid nad tehtut.

Looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtliku hävitamise ja kahjustamise või pesade kõrvaldamise eest näeb seadus ette rahatrahvi kuni 150 trahviühikut. Lisaks tuleb hüvitada keskkonnale tekitatud kahju.

Kevadel tuleb matkajatel ja looduses liikujatel ka meeles pidada, et paljudel laidudel, rahudel ja väikesaartel on lindude pesitsusrahu silmas pidades kehtestatud liikumiskeeld.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!