Justiitsministeeriumi nõuniku Markko Künnapu sõnul praeguste seaduste kohaselt identiteedivargus karistatav ei ole, kuid vajadus täiendava kaitse järele selles vallas on tekkinud küll, teatas ministeerium.

Näiteks toob Künnapu siinkohal ka Eestis aset leidnud juhtumeid, kus keegi teeb teise inimese isikuandmeid ja fotosid kasutades konto suhtlusportaalidesse ning esineb seal siis selle teise isikuna.

„Selliste juhtumite arv suureneb pidevalt nii Eestis kui mujal maailma,“ rõhutas Künnapu. „Seetõttu ongi isiku õiguste suhtes seaduses täiendav karistusõiguslik kaitse vaja ette näha.“

„Läbi taoliste n-ö libakontode siis esinetakse selle teise isikuna ning kahjustatakse tegeliku isiku mainet, huve või õigusi,“ selgitas Künnapu. „Samuti kuuluksid siia alla juhtumid, kus keegi avaldab teise isiku nimel solvavaid ja laimavaid artikleid või peab teise isiku nimel solvava ja laimava sisuga blogi.“

„Ning sellises olukorras, kus mõni tegelane on teise isiku maine kahjustamise eesmärgil kasutanud võõrast identiteeti ning tekitanud selle õigele omanikule mittevaralist kahju, on kannatanud isikul väga sageli raske enda mainet taastada või selgitada, et tema ei olnud tegelikult ühe või teise tegevuse taga.“

Veel võidakse võõra isiku identiteeti kasutada kuritegevuse varjamiseks.

„Olukorrad, kus keegi oma tumedate tegude tegemiseks täiesti võõra inimese identiteeti kasutab, ei kuulu sugugi vaid krimifilmide valdkonda, vaid paraku täna reaalsuseks ka Eestis,“ sõnas Künnapu.