Kunnas, kes kogus Harju- ja Raplamaal 3269 valija toetuse, tänas kõiki talle hääle andnud inimesi ja tõdes, et tänastes tingimustes on see hea tulemus.

Kunnase sõnul pole ju üksikandidaatidel kasutada maksumaksjate raha, nagu seda saavad teha erakonnad ega ka suurte erarahastajate ressursse. „Minu poolt oli kampaania aus,“ sõnas ta. Hoolimata sellest, et ta riigikogusse üksikkandidaadina ei pääsenud, ei ole tal plaani liituda ühegi erakonnaga.

„See on paremuselt 35. tulemus, kui võrrelda riigikogusse valitud kandidaatidele antud häälte arvuga,“ võrdles Kunnas. „See küsimus on lihtsalt valimissüsteemis. Kahtlemata mõjusid tulemustele politoloogide ja suhtekorraldajate avaldused, et üksikkandidaatidele antud hääled lähevad kaotsi.“

Pole eriti optimistlik

Kunnas leidis, et Eesti peaks püstitama selged kriteeriumid, millal lugeda oma riiki edukaks. Ta ise on püstitanud neid viis, milleni jõudmine on pikaajaline. Seda arvestades võiks ka järgmistele valimistele minna sama valimisprogrammi ja eesmärkidega.

Kunnas näeb, et eduka riigi aluseks on see, kui saavutatakse summaarne sündivuskordaja 2,1 last naise kohta, kui Eesti jõuaks inimarengu poolest esimese kümnendiku riikide hulka, et kõige vaesemate ja rikkamate inimeste tulude vahe ei ületaks kolme korda, aga meil praegu on viis ja Lätis seitse.

„Tööpuuduses peaks saavutama viie protsendi taseme, selleks on väga kõvasti vaja tööd teha, ilma selleta inimesed lihtaslt lähevad riigist minema,“ kirjeldas Kunnas oma nägemust eduka riigi eesmärkidest. „Rändesaldo peab olema umbes tuhandega plussi, et nutikaid inimesi tuleks riiki ka mujalt.“

„Ma kardan, et järgmise nelja aasta jooksul me nendele kriteeriumitele lähemale ei jõua, pigem mõnes osas isegi kaugeneme,“ prognoosis Kunnas. „Vaesed jäävad vaesemaks ja rikkad lähevad rikkamaks. See stagnatsioon, kuhu me oleme jõudnud, see süveneb. Ma ei ole eriti optimistlik.“

Kunnase sõnul tuleb austada rahva otsust. „Rahvas on oma sõna öelnud ja ta on saanud selle, mis ta tahtis,“ lausus ta.

Kunnase hinnangul saab tulevikus olema veel raskem sellest olukorrast välja tulla. Tema sõnul rajaneb võimuerakondade propaganda sellele, et meil on paremini kui Lätis, aga see võrdluspunkt ei ole õige. „Endast nõrgematega ei tasugi ennast võrrelda, tuleb võrrelda endast ikka parematega,“ rääkis ta. „Ega maailm ei ole staatiline, teised ka ei jää paigale.“

Kunnas meenutas, et Eesti on olnud äärmuslike ideoloogiate katselabor juba aastast 1934. „Sellised äärmulikud lähenemised ei ole kunagi eriti head,“ sõnas ta.