Lavrovi kinnitusel ei teatud Venemaal pilootide vangistamisest enne 16. maid, kuigi piloodid sunniti hotelli koduaresti juba 12. märtsil, kirjutab BNS. "Ei ole teada, miks lennukompanii ei teavitanud meid varem pilootide kinnipidamisest. Meil on kompaniile mitmeid küsimusi, ilmselt üritasid nad probleemi kaks kuud lahendada ilma seda avalikuks tegemata," rääkis Lavrov.

Pilootite kaitsja Gulom Bobojev rääkis esmaspäeval Interfaxile, et meestel ei ole oma elutingimuste suhtes pretensioone ning nad loodavad, et nende kassatsioonkaebus võetakse arutusele.

Bobojev lükkas ümber väited, nagu süüdistataks mehi seotuses narkokaubandusega. "Süüdistajad ei oleks narkootikumidest mingil juhul vaikinud, kui need oleksid asjaga seotud," kinnitas Bobojev.

Tadžikistani Hatloni rajoonikohus mõistis eelmise nädala teisipäeval Eesti kodanikust lenduri Aleksei Rudenko ja tema Vene kolleegi Vladimir Sadovnitši süüdi salakaubaveos ja riigipiiri ebaseaduslikus ületamises ning määras mõlemale kaheksa ja poole aasta pikkuse vanglakaristuse.

Riigiprokurör süüdistas lendureid piiri ebaseaduslikus ületamises, rahvusvaheliste lennundusreeglite rikkumises ja salakaubaveos. Süüdimõistmisel võis neile sellise teo eest määrata kuni 15-aastase vangistuse. Eelmise nädala reedel toimunud kohtuistungil viimase sõna saanud Rudenko kinnitas, et ei tunnista end süüdi ühegi süüdistuspunkti alusel ning palus kohut ta õigeks mõista. Samasuguse avaldusega esines ka Sadovnitši.

Tadžikistani julgeolekutöötajad pidasud Venemaa ettevõttele Rolkan Investments kuuluva kahe An-72 lennuki meeskonnad 12. märtsil kinni kohe pärast maandumist. Esimesed kaks kuud hoiti mehi hotellis, kuid 12. mail mõlema meeskonna kaptenid vahistati. Mõlemad kohtualused on oma süüd algusest peale kategooriliselt eitanud. Mõlemad väidavad, et piiriületuseks saadi luba kõikide reeglite kohaselt ja vastavad andmed edastati ka Tadžikistani korrakaitsejõududele.

Välisministeeriumi hinnangul ei ole Tadžikistani kohtu otsuse motiivid Eesti kodanikust lenduri süüdimõistmisel selged ja tema jätkuv kinnipidamine ei ole põhjendatud.

Tadžikistani kohtu otsust kritiseeris teisipäeval ka Vene välisministeerium, kes hoiatas, et Vene kodanikust lendurile Tadžikistanis määratud 8,5-aastane vangistus kahjustab tõsiselt riikidevahelisi suhteid. Venemaa reageeris kohtuotsusele Tadžikistanist pärit illegaalide välja saatmisega riigist.

Välismaalaste ajutise majutamise keskustes ootab Venemaalt välja saatmist 297 Tadžikistani kodanikku. Interfaxi andmetel on Venemaa korrakaitseorganitel kavas jätkata reide Tadžikistanist pärit illegaalsete immigrantide tabamiseks.