Eelnõu algataja Jaanus Karilaid loodab loodab tänasel komisjoni istungil IRL-i esindajate meelekindlusele, sest suure tõenäosusega sõltub just nende häälest, kas kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seadus leiab toetust või mitte, vahendas riigikogu Keskerakonna fraktsioon.

"Täna otsustatakse õiguskomisjonis, kas kooseluseaduse kehtetuks tunnistamine leiab parlamendis toetust või mitte. See sõltub aga suuresti IRL-i esindajatest. Kui nemad toetavad kaheteistkümne EKRE ja Keskerakonna saadiku poolt ühiselt algatatud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamist, siis on peatselt see ühiskonda lõhestav pseudoprobleem poliitilisest päevakorrast maas. Sisuliselt on tegemist tõehetkega IRL-i jaoks. Täna näeme, kas IRL murtakse Partsi nimel maha või suudavad nad jääda rahvaga ühtseks," sõnas Karilaid.

Karilaiu sõnul on seni olnud antud küsimuses IRL-iga väga hea üksteisemõistmine. "Ma loodan, et see jätkub ka tänasel komisjoni istungil ning kooseluseaduse tühistamise eelnõu saadetakse saali komisjonipoolse toetusega. Isamaa ja Res Publica Liidul on aeg näidata, et nad seisavad enda valijate eest," lisas Karilaid.

Täna arutatakse õiguskomisjoni istungil ka paarkonna seaduse eelnõu.

12 riigikogu liikme poolt 2015. aasta 23. novembril algatatud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõuga (149 SE) soovitakse tunnistada kooseluseadus kehtetuks. Eelnõule kirjutasid alla Jaanus Karilaid, Mart Helme, Märt Sults, Peeter Ernits, Martin Helme, Uno Kaskpeit, Erki Savisaar, Dmitri Dmitrijev, Olga Ivanova, Raivo Põldaru, Vladimir Velman ja Siret Kotka.

Kümne riigikogu liikme poolt 2015. aasta 24. novembril algatatud paarkonna seaduse eelnõu (151 SE) annab võimaluse kahel samast soost täiskasvanud inimesel sõlmida paarkonna leping. Seletuskirja kohaselt on eelnõu mõeldud vastukaaluks kooseluseadusele ja kooseluseaduse rakendamise seaduse eelnõule. Eelnõu kohaselt tunnistatakse kooseluseadus kehtetuks.

Kooseluseadus võeti riigikogus vastu 2014. aasta 9. oktoobril, samal päeval kiitis president selle heaks. Seadus hakkas kehtima tänavu 1. jaanuaril. Kooseluseaduse rakendusaktidele esitas opositsioon pärast esimese lugemise läbimist sadu parandusettepanekuid, mida komisjon ei jõudnud eelmise aasta lõpus läbi vaadata ja seetõttu rakendusaktid ühes kooseluseadusega ei jõustunud, eelnõu jõuab teisele lugemisele 26. jaanuaril. Seaduse elluviimise pooldajad loodavad, et hääletusel tuleb appi Vabaerakond, kes on aga öelnud, et nemad kooseluseadust ei toeta, kuna on "halva seadusloome vastu". Kindlasti on seadusele vastu EKRE, Keskerakond ja ka enamik IRLi liikmeid.