Kompassi väljakul avatakse Kuremäe abikloostrile pühendatud infotahvel

 (20)
Kuremäe abiklooster Kompassi väljakul
Kuremäe abiklooster Kompassi väljakulFoto: Arhiiv

Laupäeval kell 13 avab Kesklinna valitsus Tallinnas Gonsiori ja Reimani tänava nurgal infotahvli Kuremäe Pühtitsa Jumalaema Uinumise kloostri endise Tallinna abikloostri asukohal.

„Meie jaoks on oluline, et kiiresti areneva linna puhul, nagu Tallinn seda on, oleks jäädvustatud linna ajalugu. Eriti oluline on see rajatiste puhul, mis kujundasid kunagi südalinna ilmet. Niisuguste hulka kuulub kahtlemata Kompassi asumis paiknenud Kuremäe abiklooster, mis lammutati umbes 60 aastat tagasi, ja mille kohal on praegu hästi tuntud lillepood Kannike,“ üles Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Kuremäe Pühtitsa Jumalaema Uinumise kloostri Tallinna abiklooster paiknes aastatel 1902–1960 praeguse Gonsiori ja Reimani tänava nurgal. 1900. aastal alustati seal mitme torniga suurejoonelise kivikiriku ehitust, mis valmis kaks aastat hiljem. Hoone arhitektiks oli Nikolai Nikonov. Teise maailmasõja käigus sai kirik kahel korral (1941.a ja 1944.a) kannatada, aga see taastati. Rajatis langes Nõukogude Liidus usuvastase kampaania ohvriks ja 1960. a kirik lammutati, ettekäändeks tänavavõrgu ümberplaneerimine.

Infotahvli avamisel 5. jaanuaril osaleb Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku metropoliit Eugeni. Pärast tahvli avamist viivad Ott Sandrak ja Eduard Kohlhof kõigile huvilistele läbi ekskursiooni Kompassi asumis nii eesti kui vene keeles.

Tahvli paigaldamine on osa Kesklinna valitsuse projektist sada aastat tagasi linnaruumis olnud ja nüüdseks hävinud rajatiste tähistamiseks. Esimene taoline infotahvel avati läinud detsembris Koidu ja Luise tänavate nurgal Marie Underi sünnikodu tähistamiseks.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!