Kõige rohkem ohustab internet Euroopas Eesti lapsi

 (13)

Kõige rohkem ohustab internet Euroopas Eesti lapsi
Foto: MorgueFile

Eesti laste internetiriskide tase on endiselt Euroopa kõrgemaid, näitab värske, Tartu ülikooli teadlaste osalusel valminud rahvusvaheline uuring.

Siiski rõhutavad teadlased, et enamik lapsi pole internetis kogetust häiritud ning tulevad hästi toime asjadega, mida täiskasvanud peavad riskantseks, vahendas Tartu ülikooli pressiesindaja.

Iga kaheksas Euroopa laps on olnud võrgukeskkonnas kogetu tõttu häiritud või endast väljas, selgub täna avaldatavast aruandest, mille tulemused põhinevad 23 000 noore ja nende vanematega läbi viidud intervjuudel.

TÜ meediauuringute professori ja EU Kids Online Eesti uurimisrühma juhi Veronika Kalmuse sõnul ilmnes 9−16aastaste lastega läbi viidud intervjuudest, et just noorimatel lastel oli kõige raskem häiriva veebisisuga toime tulla ja uurijad soovitavad suunata edasise teavitustöö põhifookuse noorematele vanuserühmadele, et vähendada nende online-riske ja aidata paremini kasutada interneti pakutavaid võimalusi.

"Kõige rohkem on online-riske kogenud lapsi Eestis, Rootsis, Leedus ja Tšehhi vabariigis, kõige vähem aga Itaalias, Portugalis ja Türgis. Eesti laste hulgas on erinevate riskidega kokku puutunuid üle 60 protsendi, veebikogemustest on olnud häiritud 25 protsenti noortest internetikasutajatest ehk kaks korda rohkem kui Euroopas keskmiselt. Nende näitajatega oleme paraku Euroopa tipus,” ütles Kalmus.

“Peamised meie laste poolt kogetavad riskid on seksuaalse alatooniga piltide nägemine (30%, Euroopa kõrgeim näitaja), netituttavaga päriselus kohtumine (26%, samuti Euroopa kõrgeim näitaja), seksuaalse sisuga sõnumite saamine (21%, Euroopa 3. näitaja) ja küberkiusamine (14%, Euroopa 1.−2. näitaja). Lisaks on meie lapsed Euroopas esikohal interneti liigkasutamise poolest: 50 protsenti tunnistab, et on sageli kogenud üht või mitut ülemäärase netitarbimisega seotud probleemi, näiteks jätnud unarusse pere, sõbrad ja koolitöö, samas Euroopa keskmine tase on 30 protsenti,” lisas Kalmus.

Loe veel

EU Kids Online'i uurimisvõrgustik viis intervjuud 9−16-aastaste laste ja nende vanematega läbi 25 Euroopa riigis. Projekti rahastatakse Euroopa Komisjoni Turvalisema interneti programmist. Esialgsed tulemused avalikustatakse täna samaaegselt Luksemburgis Turvalisema interneti foorumil, Göteborgis internetiuurijate konverentsil ja Londonis. Täismahus aruanne "Riskid ja turvalisus internetis: Euroopa laste vaatenurk" on kättesaadav aadressil www.eukidsonline.net

Aruande täiendatud versiooni, mis sisaldab ka vanemlikku järelevalvet puudutavaid tulemusi ja poliitikasoovitusi, on oodata novembris.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare