„Ma tahan avaldada sügavat ja siirast kaastunnet nii hukkunu perele kui omastele, kõigile sõpradele ja tuttavale,“ lausus kindral Laaneots. „Kahju on heast mehest, ta oli väga heas kirjas.“

Kaitseministri ja kogu ministeeriumi poolt avaldas kaastunnet kantsler Mikk Marran. „Kapral Hutrof andis oma elu Eesti, meie liitlaste ja Afganistaani julgeoleku ja turvalisema tuleviku nimel,“ ütles Marran.

Lääne-Virumaalt pärit Agris Hutrof oli lõpetamas oma esimest välismissiooni Afganistanis. Teda jäävad leinama elukaaslane, kaks väikest last, kaks venda, õde koos emaga.

Laaneots selgitas põhjalikult, kus ja kuidas Estcoy-12 eile tegutses.

„Eile viis Eesti kompanii kava kohaselt läbi puhastusoperatsiooni vastutusalas,“ kirjeldas Laaneots eile juhtunut. „See operatsioon viidi läbi jalgsi, sest raske maastiku tõttu, kus on palju kanaleid, ei olnud mõtet tehnikat kasutada.“

Laaneots selgitas, et vaatlustehnika kasutamine ja vastase avastamine on selles nn rohelises tsoonis ülimalt raske, nähtavus on seal 20 kuni 50 meetrit, mitte rohkem.

Kell 7.31 hommikul sattus rühm omavalmistatud lõhkekeha rünnaku alla, milles kaks Eesti kaitseväelast said kildudest haavata. Nad evakueeriti kiiresti arstide hoole alla. „Meeste elu pole ohus ja kõik kondid on terved,“ lausus Laaneots.

Rühm jätkas operatsiooni ja kelle 8.17 sattus vastase varitsusele. See oli üpris professionaalselt korraldatud, puhkes tulevahetus, mille käigus, ilmselt külgtulest, said kuulidest haavata kapral Agris Hutrof ja veel üks kaitseväelane.

„Haavatud evakueeriti, kuid vaatamata arstide jõupingutustele suri Agris Hutrof hospitalis,“ kõneles Laaneots. „Teise kaitseväelase elu ohus ei ole, tal on lihahaav.“

Laaneotsa sõnul ei ole mõeldav sõjalise operatsiooni peatamine isegi siis, kui keegi on vigastada saanud. „See on tavaline praktika lahingutegevuses, kui operatsioon käib. See ei tähenda, et kohe, kui üks haavata või surma saab operatsioon peatatakse, sellist asja sõjaväes ei ole,“ rääkis ta. „Nad said suhteliselt kerged vigastused, haavatud evakueeriti ja rühm jätkas tegevust.“

„See on iseloomulik,“ nentis kindral. „Me ühe või kahe mehe pärast ei peata operatsiooni, kuna see oli suurema operatsiooni üks koostisosa.“

„Sõda on sõda ja ei ole ühtegi sellist sõda, kus ei ole inimesed surma saanud,“ tõdes kindral.

Haavatasaanuid tuleb Laaneotsa sõnul ravida ja nemad missiooni ei jätka. Estcoy-12 missioon Afganistanis lõpeb novembris.

Agris Hutrofi ärasaatmise aeg ja koht ei ole veel teada. Langenud sõduri põrm tuuakse sõjaväelennukiga Suurbritanniasse ja sealt edasi Eestisse järgmise nädala lõpus.

Afganistanis on hukkunud üheksa Eesti kaitseväelast.