Delfi lugejate küsimustele vastab Tallinna Kesklinna linnaosa vanem ja vastse võimukriisi üks peategelasi Keit Pentus.

Milleks oli vaja lõhkuda linnale ja ka Reformierakonnale kasulikku ja stabiilset koalitsiooni?

See koalitsioon, mis sõlmiti Reformierakonna ja Keskerakonna vahel 2001. aastal ja see, mis eelmisel nädala lagunes, olid tegelikult justkui kaks erinevat koalitsiooni.

Kui selle kolme aastase perioodi alguses saab rääkida sellest, et linna juhiti üksmeeles ja koostööd tehes, siis viimane ots sellest kolmest aastast on olnud paraku järjest enam ühe partei valitsust meenutav.

Iga erakond tahab täita neid lubadusi, mis enne valimisi antud. Nii ka Reform. Ja meie nägime, et koalitsioonis Keskerakonnaga polnud seda enam võimalik teha.

Millised olid Teie arvates Savisaare suurimad juhtimisvead? Millised otsuseid Teie poleks iialgi samas olukorras olles vastu võtnud?

Savisaare suurimaks veaks oli see, et ta andis lubadusi ja sõlmis kokkuleppeid, kuid ei täitnud neid. See oli otsustavaks nii koalitsiooni lagunemisele kui ilmselt ka tema oma erakonna murenemisele.

Res Publica väidab, et Tallinna rahaline seis on näru ja toimub kohutav raiskamine. Oskate seletada, miks Res Publica süüdistab selles ainult Keskerakonda, kuigi Tallinna koalitsioonis on viimased kolm aastat Reformierakond olnud väidetavalt võrdväärne partner Keskerakonnale ehk siis raiskamise kaasosaline.

See, et toimub raiskamine, on kahjuks tõsi ja sellele on tähelepanu juhtinud ka Reformierakond. Viimaseks selleteemaliseks vaidluseks Keskerakonnaga oli vaidlus selle üle, kas parteipropaganda tegemine linnavalitsuse ametnike poolt on maksumaksja raha raiskamine või mitte. Meie leidsime, et on. Nemad leidsid, et kuna erameedia ei ole tasakaalustatud ja on häälestatud Keskerakonna vastu, tuleb seda tasakaalustada linnavalitsuse väljaantava ajalehe näol.

Kas on eetiline kaasata Tallinna valitsemisse Rahvaliitu, kes ei ületanud valimiskünnist?

Rahvaliidul on tänases volikogus saadikurühm. Eetiline ei oleks seda ignoreerida.

Miks uue koalitsiooni eelarve on väidetavalt parem kui eelmine? Miks üldse eelmine on halb ja milles täpselt see seisneb?

Mõned konkreetsed näited — uue koalitsiooni eelarvest saavad koolid ja lasteaiad remondi tegemiseks 160 miljonit krooni. Savisaare kokkupandud eelarve eelnõus oli see number 102.

Järgmisel aastal hakatakse ranitsatoetust maksma kõigile esimesse klassi minejatele, enam ei tehta vahet, mitmendana laps perre sünnib. Järgmisel aastal lõpetatakse ülikallis linna elamuehitus.

Kas Reformierakond oleks koalitsioonist Keskerakonnaga juba varem välja hüpanud, kui oleks varem ilmnenud võimalus kuidagi ilma nendeta häälteenamus kokku saada?

Kui Keskerakond oleks käitunud korrektselt ja täitnud oma lubadused, pidanud kinni kokkulepetest, ei oleks koalitsioon lagunenud.

Mida saab Reformierakond vastu selle eest, et Tõnis Palts sai linnapea koha? Kas selleks on Andrus Ansipi saamine peaministriks aasta lõpus? Ühtlasi, kas on oodata uut skandaali, et Parts kukuks?

1. Reformierakonna valijad saavad kindluse, et meie antud lubadusi täidetakse. 2 ja 3. — Andrus Ansip on majandusminister, igasugused spekulatsioonid ja vandenõuteooriad sellest, kuidas Ansip kohe-kohe peaministri tooli on võtmas, on ausalt öeldes üksjagu jabur jutt.

Keskerakonna soov sellise jutu levitamiseks oli ilmselt juhtida tähelepanu kõrvale sellest, mis Tallinnas toimub. Ja üsna paljud läksidki hetkeks liimile.

Kas riigi-ja volikogu liikmete kompensatsiooni eest ühest parteist teise meelitamine on teie meelest lubatav tegevus? Kas edaspidi jääbki häälte-ostmine müümine Eesti poliitikas “heaks tavaks”

Igasugune nn häälte ostmine-müümine on tülgastav. Aga Keskerakonnal tasuks selle asemel, et süüdistada kedagi häälte müümises, teha üks korralik analüüs sellest, miks on nii, et nende fraktsioonid nii Riigikogus kui Tallinnas lagunevad. Ma arvan, et põhjus ei ole selles, et kedagi on meelitatud.

Millistest summadest maksti või makstakse kinni Anders Tsahkna reis Madagaskarile ja tagasi?

Ma ei tea seda.

Mida võetakse konkreetselt ette Tallinnas (eriti kesklinnas) liikluse ja parkimise parandamiseks?

Planeerime kesklinna ja kesklinna piirile parkimismajad. Kõigilt, kes planeerivad ehitust nõuab linn, et nad lahendaksid ka parkimise oma krundi piires. Ja näeksid ette ka nn külalisparkimiskohad. Liiklusprobleemid ei lähe kesklinnas aga paremaks enne, kui Põhjaväil ja ka Lõunaväil valmis saavad.

Kas midagi saab ette võtta hr Savisaare “viimasel-hetkel-jagatud-preemiate-lahkumishüvitiste” osas? Kuidas Te üldse kommenteerite antud tegevust?

Need on poliitilised preemiad ja neid oleks tulnud maksta partei rahadest.

Milline osa on Reformierakonnal Lihula ausamba kõrvaldamises? Kui ei ole mingit, miks käisid Reformierakonna inimesed Lihulas kohalikega läbirääkimisi pidamas, et Vabadusvõitlejate Liit ei kaebaks Eesti Vabariiki kohtusse?

Lihula ausamba kõrvaldamine oli valitsuse otsus. Selle tegemisel olid kohal ka Reformierakonna ministrid. Reformierakonna inimesed on käinud Lihulas kohalikega kohtumas ja ma arvan, et seda peaksid tegema kõikide erakondade esindajad.

Eelmine aasta mähkisite Tallinna kauni vanalinna porolooni. Mis tükiga Te sellel aastal kavatsete hakkama saada (muidugi kui jumal Teile selleks ajaks veel ametit annab)?

Sel aastal peaks kesklinn jõulude ajal saama valgust juurde.

Miks te peate munitsipaalmaju halvaks ideeks?

Pean halvaks seda, et kulutatud sadade miljonite eest on küll ehitatud ulmeliselt kalleid maju, aga lahendatud ainult mõnesaja sundüürniku probleemid. Kuidas seda probleemi efektiivsemalt lahendada, saab ilmselt olema uue abilinnapea esimene tõsine ülesanne.

Kas linnavõim võtab maha pronkssõduri?

Linnavõim näeb Vabaduse monumendile ette koha Vabaduse platsil ja kui riigi tasandil jõutakse monumendi osas üksmeelele, pannakse järgmisel aastal Vabadussambale ka nurgakivi.

Mis saab nn Tallinna avamisest merele, Patarei vanglast, ranniku ratta/jalutusteedest? Kas see oli vaid imekaunis visioon?

Russalka ja Paljassaare vaheline mereäär saab sel aastal planeeringu, kus kõik see — ratta ja jalutusteed — ka ettenähtud on.

Kui rahul olete plakati-võrdlusega Signe Kiviga ning kui sarnased te ka tegelikkuses olete peale punase pea?

Signe on väga põhimõttekindel ja alati enda seisukohta omav poliitik, võrdlus temaga on omamoodi kompliment.

Kas vastab tõele, et tõeliselt tähtsad otsused ja ideed Reformierakonnas genereerib teie partner ja elukaaslane Rosimannus, aga Teie olete ainult nende väljaütleja, n-ö ruupor?

Meil on üsna erinevad tegevusvaldkonnad — Rain tegeleb riigiasjadega, mina Tallinnaga.

Millises gümnaasiumis õppisite? Kas teil on lapsi?

Pärast muusikakeskkooli ja aastast õppimist Õismäe Humanitaargümnaasiumis läksin Bakalaureuse erakooli, millest praeguseks on saanud akadeemia Nord. Seal lõpetasin ka gümnaasiumi.

Lapsi veel pole.

Kas raske poliitikutöö kõrvalt ka jääb aega hobideks? Kui jah, millised need on?

Ikka jääb. Suvel jalgratas või rulluisud, talvel sulgpall. Ja loodan väga, et sel nädalavahetusel võin julgelt nimetada oma hobiks poole päevani magamist ;)

Millal ja mis raamatut/filmi/etendust lugesite viimati?

Parasjagu on pooleli Strobe Talbotti “Vene sild”, filmidest on viimasena meeles “21 grammi”, teatris vaatasin viimati etendust “Äri”, homme [laupäeval] loodan jõuda Linnateatris Kafka “Metamorfoosi” vaatama.

Mis on Teie püsiväärtused, mille eest Te seisate ka viie aasta pärast?

Et neil, kes tahavad ja suudavad oleks võimalus ennast vabalt teostada ja et neid, kes on nõrgad, aidataks hakkama saada.

Aitäh küsijatele!