Kolmapäeval Riigikogu kinnituse saanud seaduse järgi võib tahtliku tapmise eest karistada senise maksimaalse 15 vangla-aasta asemel kuni 20aastase vangistusega. Üliraske kehavigastuse teinud isiku tohib kohus kuue aasta asemel mõista kuni 12 aastaks vangi.

“Karistusseadustik on selgelt suunatud karmistamisele,” ütles Eesti Päevalehele justiitsministeeriumi karistusõiguse osakonna juhataja Priit Pikamäe. “Karistuste ülemmäärad isikuvastaste kuritegude eest tõusevad, mida näeb ette ka koalitsioonileping.”

Pikamäe sõnul kajastab parlamendi poliitiline tahe ühiskonna ootusi, sest kuritegevuse tase on Eestis väga kõrge. Riigikogu viis karistusseadustikku sisse ka muudatuse, mille järgi ei ole laim ja solvamine enam kuriteod, lausus Pikamäe. Moraalse kahju hüvitamist saavad inimesed lähitulevikus taotleda ainult tsiviilkorras.

Justiitsminister Märt Raski sõnul õnnestus riigi taasiseseisvumise kümnendal aastal asendada juba 1961. aastast pärit ja 1992. aastal reformitud ENSV kriminaalkoodeks karistusseadustikuga. “Tegu on tõeliselt ajaloolise kevadega Eesti kriminaalõiguse ajaloos,” sõnas Rask. Samas tunnistas Rask, et seadustiku rakendamine on väga ulatuslik ja aeganõudev protsess.

Esimese lugemise läbinud karistusseadustiku rakendamise seaduse eelnõu pakub tema jõustumisajaks 2002. aasta 1. märtsi. Karistusseadustik koondab endasse kriminaalkoodeksi ja haldusõigusrikkumise seadustiku sätted ja näeb ette mitmed uued karistusliigid. Karistamine toimub süütegude — kuritegude eest, mis on raskemad süüteod, ja väärtegude eest, mis on kergemad õigusrikkumised.

Väärtegu on uus mõiste Eesti õiguses. Liikluseeskirja ja avaliku korra rikkumised saavad edaspidi olema väärteod ja mitte haldusõiguse rikkumised. Kohtule antakse võimalus ka karistusi asendada.

Eestile täiesti uue asenduskaristusena näeb seadustik ette kergemate kuritegude eest üldkasuliku töö, mida mujal Euroopas on kohaldatud juba üle 20 aasta.

Riigil on Raski sõnul palju odavam kasutada süüdimõistetuid sellisel moel, kui kulutada raha nende vanglas pidamisele.

Kohus võib valida ka aresti ja rahatrahvi vahel, mis on omavahel tasaarvestatavad. Kui inimesel raha pole või ta seda ära ei maksa, ootab teda vabadusekaotuslik karistus.

Täpsemaks muutub ka vanglast ennetähtaegse vabastamise kord, kus kohus peab isiku vanglas käitumise kõrval pidama silmas ka isiku varasemat elukäiku.

Uuteks karistusliikideks on varaline karistamine ja väljasaatmine, mida saab rakendada vaid välisriikide kodanike suhtes.