Klandorf näeb täna avaldatud prokuratuuri teates ka Keskerakonna aukohtu otsuse õigsust. „Meie riigikogulased, kes astusid Keskerakonnast välja, nõudsid, et Priit Toobali peaks kahtlustuste pärast erakonnast välja viskama, aga me otsustasime teisiti,“ rääkis Klandorf. „Prokuratuur tuli selles osas meile järgi.“

Klandorf lisas, et kuigi Priit Toobalil, Lauri Laasil ja Ivor Onksionil on veel kahtlustus seoses Hannes Rummu kirjade kopeerimisega, leiab ta, et ka see kriminaalasi lõpetatakse ära ja öeldakse, et need inimesed ei ole selles asjas süüdi.

Klandorf pidas võimalikuks, et riigiprokuratuur tegi otsuse osaliselt ka tänu üldsuse survele. „Kohtud ja riigikogu liikmed, Keskerakonna aukohus ja ka meedia avaldasid kõik üksmeelselt survet selliste kriminaalasjade suhtes,“ rääkis ta ja mainis Karin Tammemäe lugu, kelle kohus käskis tööle tagasi ennistada ning Narva linnapea Tarmo Tammiste õigeksmõistmist dokumendi võltsimises.

Tegelikult on Klandorfi sõnul olnud nende kriminaalasjade initsiaatorid kaitsepolitseinikud, kelle kogutud info alusel menetleb kriminaalasju riigiprokuratuur.

Mõjuvõimuga kauplemine tuleks seadusest välja võtta

Klandorfi sõnul ei saa ka prokuratuur aru, mis see mõjuvõimuga kauplemine on. „Tegelikult on Euroopas olemas lobistid, kes kauplevad mõjuvõimuga,“ rääkis ta. „Üks on siis seaduslik mõjuvõimuga kauplemine ja teine ebaseaduslik, piir on üpris ähmane.“

“Järgmise sammuna peaks selle mõjuvõimuga kauplemise seadusest üldse välja võtma,“ pani Klandorf ette. „Pole mõtet raha raisata nende menetluste peale, mis kuhugi ei jõua.“

Tema hinnangul on see paragrahv kellegi survel omal ajal seadusesse sisse viidud. „Kui kapo sihukese jamaga tegeleb, siis päris õige asi see pole,“ kõneles Klandorf. „Nemad olid ka teatud mõttes sundseisus. Kui paragrahv seadusesse sisse kirjutati, siis oli ju vaja tõestada, et see on toimiv paragrahv ja nad peavad sellega tegelema.“

Kuna kapo peab uurima korruptsioonijuhtumeid ja mõjuvõimuga kauplemine on korruptsiooni üks nõrgem vorm, siis kapo sellega tegeleski. „Täna tuleks käed üles tõsta ja mõjuvõimuga kauplemine seaduses välja visata,“ lausus Klandorf. „Õiguskantsler või riigikogulased peaks tegema ettepaneku, et mõjuvõimuga kauplemise paragrahv seadusest välja võtta.“