Kakumäe rannas rüüstati jõhkralt linnupesi

 (41)

Kajakad
Päevaleht/Pressifoto

Tallinnas Kakumäel on pankrannikualusel rannaosal kahe-kolme kilomeetri ulatuses rüüstatud kõik vähegi ligipääsetavad linnupesad.

Ettevõtjast fotograaf Arvo rääkis Päevaleht Online’ile, et tal oli plaanis teha pildiseeria oma koduranna lindudest — pesade ehitamisest kuni poegade väljalendamiseni. Selle plaani oli ta aga sunnitud pooleli jätma, kuna kõik pesad ja nendes olnud munad on purustatud.

“Mitme kilomeetri ulatuses on jäänud vaid paar kajakapesa, milleni kas ei ulatatud või on seal vesi liiga sügav,” rääkis Arvo. Mehe sõnul on lõhutud vähemalt 20 pesa, ilmselt isegi kaks korda nii palju.

Tiirud, keda on Kakumäel palju, ei ehitagi pesa, vaid otsivad kividest õnarusi, kuhu munad jätta. “Näha on, et munadega on visatud kaugust, ja kohad, kus munad olid, on täiesti tühjaks pühitud,” rääkis Arvo. Endiste munade asemel on kividel ainult pudi. Arvo rõhutas, et kui pesade kallal oleks käinud loomad, poleks kindlasti munade jäänused rannal laiali.

Terveks on jäetud vaid pesad, millele ei ole ligi pääsetud. “Need on kas liiga kõrgel või sügaval vee sees,” selgitas Arvo. Kahjuks läheb vesi praegu aina madalamaks, mistõttu ka kividel olevad pesad ja munad, millele mõni aeg tagasi polnud võimalik ligi pääseda, saavad kergemini leitavaks.

Arvo suhtles lühidalt ka ühe rannas liikunud noormehega, kes avaldas arvamust, et pesade rüüstamine on lindude süü. “Mida nad jätavad siis oma mune meie randa vedelema,” oli noormehe kommentaar.

Arvo arvab, et noortekambad lähevad randa, neil on igav ning korraldavad seetõttu võistlusi, nagu kes leiab kõige rohkem mune. Juba munade puudutamine aga võib ema panna mune maha jätma.

Keskkonnainspektsioonile Kakumäe rüüstamiste kohta avaldusi esitatud ei ole. Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul ütles, et tema mäletamist mööda pole teateid pesarüüstamiste kohta tulnud, kuid lisas, et eraldi selle kohta arvestust ei peeta. Pesade hävitamine on looduskaitseseaduse rikkumine ja võib tuua rahatrahvi kuni 18 000 krooni.

Linnud ei pruugi pesadele naasta

•• Tallinna linnuklubi juhatuse liige Meelis Uustal ütles, et tema teada ei ole pesade ja munade lõhkumine Tallinnas suur probleem olnud. “Pigem talluvad inimesed pesadel teadmatusest. Näiteks Stroomi ranna ja Rocca al Mare vahel Mustjõe roostiku ääres, kus linnud maas pesitsevad, võib see probleem olla.” Ta ei mäleta, et sellist pesade lõhkumist oleks varem ette tulnud.

Loe veel

•• Üllatavana tundub Uustalile tiirumunade kallale minek. “Need on kivi värvi ja tuli kõigepealt üles leida,” selgitas Uustal, miks ta arvab, et see ettevõtmine pidi mitme tunni töö olema.

•• Riikliku looduskaitsekeskuse Harju-Rapla regiooni loodusvaht Tiit Koit ütles, et selline pesade rüüstamine paneb küsimärgi alla selle, kas linnud järgmisel aastal Kakumäe randa tagasi lähevad.

•• Pesade rüüstamisele peale sattudes või muid loodusele kahjulikke tegevusi märgates tuleks neist teada anda keskkonnainspektsioonile.

•• Selleks tuleks helistada numbril 1313 või kirjutada e-posti aadressil valve@kki.ee.

Refereeritud artikli originaaltekst Eesti Päevaleht Onlines

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare