Hendrik Toompere sündis Pärnumaal talunike peres, õppis Pärnu I Keskkoolis ning Tallinna Polütehnikumis automaatikat ja telemehhaanikat. 1966. aastal lõpetas ta Ferdinand Veike juhendatud Nukuteatri õppestuudio. 2001. aastal omistati Hendrik Toompere seeniorile Eesti vabariigi Valgetähe V klassi orden, teatas Nuku- ja Noorsooteater.

Eesti Riiklikusse Nukuteatrisse asus Hendrik Toompere tööle 18. mail 1963. Käesoleva aasta 14. septembril Nukuteatri 57. hooaja avamisel tähistas teatripere Hendrik Toompere 45. tööaasta täitumist selles tema jaoks ühes ning ainukeses koduteatris.

Hendrik Toompere oli suure andega nukunäitleja, kelle roll Nukuteatri näo ja ajaloo kujunemises on märkimisväärne ja kaheldamatu. Tema eriline mänguline ja loov anne ning huumorisoon paistsid silma nii televisiooni lastesaadetes („Hunt Kriimsilm“, „Tipp ja Täpp“, Kõige suurem sõber“) kui kõikides teatrilavastustes ning sellisena on ta olnud suureks eeskujuks noorematele näitlejatele. Hendrik Toomperet meenutatakse kui sooja südame ja kuldsete kätega eredat isiksust, kelle kaudu tunti Eesti Nukuteatrit ka välismaa nukunäitlejate hulgas.

Hendrik Toompere esimeseks rolliks Nukuteatris oli Siil-Tuletõrjuja Uno Leiese lastelavastuses „Buratino lendab Kuule“. Tema imeline anne ning professionaalsus nukukäsitsemisel tõusid aga iseäranis säravalt esile loomingulises koostöös Nukuteatri kunagise juhi ja legendaarse lavastaja Rein Aguriga. Sellest perioodist on kaasaegsetel alatiseks meeles tipprollid lavastustest „Gulliver ja Gulliver“ (1979 ja 1987), „Väike Illimar“ (1975 ja 1990), „Pessi ja Illuusia“ (1982), „Suveöö unenägu“ (1985 ja 1994) ning „Romeo ja Julia“ (1984).

Alates 1981. aastast tegutses Hendrik Toompere Nukuteatris ka lavastajana, tuues publiku ette lastelavastused „Kukkur kahe krossiga“ (1981), „Tänavatund“ (1983), „Ninatark muna“ (1996), „Udumäe kuningas“ (1992), „Luiged, mu vennad“ (1997) jmt. Nooremad põlvkonnad mäletavad Hendrik Toompere rolle lavastustest „Nukitsamees“, „Timbu-Limbu ja lumemöldrid“ ning „Muinasjutumees“. Viimaseks lavastuseks, kus see legendaarne nukunäitleja kaasa tegi, jäi „Lepatriinude jõulud“ aastal 2006.