"FOORUMI" BLOGI | Andres Ammas: aktsiiside tõusuga alkoholismi ei ravi

 (338)
"FOORUMI" BLOGI | Andres Ammas: aktsiiside tõusuga alkoholismi ei ravi
Fotokollaaž

Täna õhtul diskuteeriti ETV saates "Foorum" alkoholiaktsiisi tõusu aeglustamise, maksureformi ja katuserahade jaotamise üle.

Stuudios väitlesid sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL), kultuuriminister Indrek Saar (SDE), riigikogu liige Jaanus Karilaid (Keskerakond), riigikogu liige Jürgen Ligi (Reformierakond), Vabaerakonda kuuluv parlamendisaadik Andres Ammas ja riigikogu liige Jaak Madison (EKRE)

Alkoholiaktsiisi tõus ja piirikaubandus

Rahandusminister Toomas Tõniste ettepanekut alkoholiaktsiisi tõus ära jätta valitsus ei toetanud. Küll aga otsustas möödunud nädalal valitsusekabinet, et aktsiiside tõus väheneb poole võrra. Saatejuht Andres Kuusk nentis, et skeptikud leiavad, et sellest hoolimata läheb kõik samamoodi edasi - piirikaubandus vohab ja valitsus katab sellest tulenevat auku riigieelarves ühekordsete meetmetega.

Iva aga leiab, et see on üks samm selles suunas, et piirikaubanduse kasvu ära hoida. "See, et piirikaubandus on olemas, ei ole kellelegi uudis," möönis Iva. Saar aga ütles, et alkoholiaktsiisi tõus on vajalik, et vähendada alkoholi tõttu hukkunud inimeste arvu. "Üks moodus seda teha on läbi alkoholi hinna," tõdes Saar.

Ammas tõdes, et aktsiiside tõstmise asemel tuleks neid hoopiski langetada. "Aktsiisidega alkoholismi ei ravi," lausus Ammas.

Madison märkis, et piirikaubandus on palju suurem probleem, kui valitsusele näib. "Minge vaadake, et Ikla piiril Alko1000 parklas ei ole ühtegi Läti numbrimärgiga autot, kõik on eestlased," ütles ta ja lisas, et piirikaubandus on alkoholi tarbimist isegi suurendanud, sest korraga varutakse rohkem meelemürke. Samuti peab ta jaburaks valitsuse kiitmist selle eest, et elavdatakse piirikaubandust.

Seotud lood:

Ligi leiab, et aktsiisi tõus avab rahvale uued kanalid, sest Eesti puhul ei ole tegemist suletud ühiskonnaga. "See ei ole enam kodanike tervisele hea," möönis Ligi ja lisas, et tänasel päeval ei räägi me ainult alkorallist. Nii Ammas kui ka Madison tõdesid, et eestlased ostavad Lätist ka muud kaupa, mitte ainult alkoholi ja riigi kaotus on selle läbi suurem.

Katuserahade jagamine - kas korruptiivne samm või saadiku ainuke võimalus kohalikku ellu panustada?

Kõik saatekülalised olid nõus, et katuserahade jagamise süsteemi peaks muutma läbipaistvamaks. Reformierakondlane Ligi peab katuserahade jagamist süsteemituks. "Inimene läheb ja vehib tšekiga, et näete, mina tõin teile raha. Aga sellel puudub igasugune süsteem," kommenteerib ta rahade jagamist. Ka Ammas nõustub Ligiga, et kõige hullem on see, kui saadik hoopleb, et just tema rahade eest midagi korda saadeti.

Saar aga peab Ligi väidet katuserahade jagamise amoraalsuse kohta veidraks, sest just Reformierakond on 17 võimul olemise aasta jooksul neid usinalt jaganud.

Madison ei nõustu väitega justkui jagataks raha nurga taga ja salamisi. "Meie saame läbi katuseraha toetada erinevaid asju, näiteks mina toetasin vähiravifondi 5000 euroga. Kas see on siis halb või? Öeldes, et see on korruptiivne või kuskil nurga taga susserdamine on ju täiesti absurdne, kõik on avalik!" tõdeb Madison.

"Öelda, et riigikogu ei tohi katuserahasid jagada ei ole ka päris õige," ütles Iva ja nentis, et rahade jagamise läbipaistvuse suunal on tõesti samme astuda. "Selles võime kindlad olla, et selle süsteemi paremaks tegemine on praegu aktuaalne," lisab Iva, "praegu on valitsuskabinetis arutelu ka selle ümber, kuidas hasartmängumaksu raha jaotamist muuta läbipaistvamaks, eriti just selles osas, mis puudutab suuri summasid.".

Jaak Madison maksureformist: vasakvalitsus annab 60 eurot kätte ja siis võtab selle aktsiiside kaudu ära

Ligi leiab, et uuest maksureformist ei võida vaesed ega rikkad. "See on väike hulk inimesi, kes sellest teenib. Ühe käega võetakse ainult kõigilt ära," ütles Ligi.

Ka Madison oli seda meelt, et 2018. aastal kehtima hakkavast maksusüsteemist keegi otseselt ei võida ja pidas seda pelgalt vasakvalitsuse järjekordseks võtteks. "Mida teeb vasakvalitsus? Anname sulle 60 eurot kätte, aga võtame selle tagasi aktsiiside tõstmisest tagasi," kommenteeris Madison ja lisas, et uus maksureform karistab ka ettevõtjaid, kui viimased soovivad dividende välja võtta.

Iva tõdeb, et kuigi on palju ette heidetud seda, et uus maksusüsteem ei ole lihtne, siis lihtsus ei saa olla peamiseks argumendiks. "Muidugi me töötame selle nimel, et see oleks lihtsasti arusaadav," lisas ta.

Loe veel

Ammas aga leidis, et praegune valitsus ei ole alkoholiaktsiisi tõusust tekkivale augule riigieelarves katet leidnud. "Teil on ainult ühekordne lahendus," märkis ta.

Saates kõlavaid olulisemaid mõtteid loe Delfi otseblogist!

"FOORUMI" BLOGI
Saade on lõppenud!
Jürgen Ligi: tõde on see, et nendele tühja kõhuga inimestele te sentigi juurde ei anna.
Andres Ammas: Indrek, sa panid mulle sõnu suhu, mida ma ka õudusunenäos ei teeks! 
Indrek Saar: usk sellesse, et mis inimese õnnelikuks teeb, ongi erinev. Kui Sina (Andres Ammas) arvad, et see, et laps läheb tühja kõhuga magama, teeb kellegi õnnelikuks, siis midagi ei ole teha - see ongi sinu arusaam. Mina aga väidan, et me oleme teinud suure põhimõttelise sammu kogu selles suhtumises, et kuidas riik suhtub inimeste heaolusse.
https://twitter.com/AndresTinno/status/935582954146947072
Jaak Madison: ma tuletan meelde, et kõige ettevõtlikum inimene on Eestis ettevõtja - aga neid te karistate kõige rohkem. Te topeltmaksustate dividende - no kuradi kulak! 
Kaia Iva: meie eesmärk on, et inimene, kes pingutab ja käib tööl, saab rohkem raha kätte. Jaak Madison: miks sa valetad? Kes pingutab, sellel võetakse ju raha käest ära. 
Jaanus Karilaid: nimetagem seda maksureformi solidaarsuse reformiks. 2/3 inimestest võidavad. See on paar sammu põhjamaadele lähemale!
https://twitter.com/anvarsamost/status/935581925938466816
Jaak Madison: mida teeb vasakvalitsus? Anname sulle 60 eurot kätte, aga võtame selle tagasi aktsiiside tõstmisest tagasi - sealt tuleb see raha tagasi. Ma mõistan, kui Keskerakond soovib teha astmelist tulumaksu, mina seda ei mõista, aga hüva, see on poliitiline samm. Aga IRL räägib üht juttu, Keskerakond teist. Miks me karistame inimest, kes töötab kahel kohal ja siis hakkab kaotama?
https://twitter.com/JuhanPikkjuhe/status/935581442813374467
Kumb on oluline: see, et inimesed saavad rohkem raha kätte või see, et maksusüsteem läheb keerulisemaks? Jürgen Ligi: see on väike vahemik, kes sellest teenib. Ühe käega võetakse ainult kõigilt ära. 
https://twitter.com/RaunoRoos/status/935580717467258880
Kaia Iva: rääkides suurest pildist, siis see koosneb ju detailidest. Aga mosaiigi kokkupanek võtab aega ja sellest aru saamine võtab niisamuti aega. Väites, et me ei mõtle kaugemale kui järgmised valimised: no kuidas nii saab väita?
https://twitter.com/LaksMajor/status/935580128452775936
Andres Ammas: mul on selline tunne, et praegune koalitsioon vaatab ainult järgmiste valimisteni, aga mitte sealt edasi. Arvan, et koalitsioon võiks süveneda eelmisesse riigikontrolli auditit ja mõtlema selle järeldustesse. Mis saab siis, kui umbes poolteist miljardit Euroopa Liidu abiraha ära kaob? Meie riik ei taha end üldse koomale tõmmata.
Kaia Iva: ma mäletan, et kui mina tulin riigikokku, siis sellist avalikku debatti katuserahade jagamise kohta ei olnud. Ehitatigi maju selle eest.
Jürgen Ligi: riigi raha jagamine peab olema süsteemne. Olgu see siis ekspertide poolt.
Jaak Madison: Jürgen Ligi, austan, et sa seisad siin enda isikliku seisukoha eest, aga sa ei esinda Reformierakonna huve, sest sa ujud vastuvoolu kui kõik teised. Sa oled õnnestaja, väga tore, aga Reformierakond on kogu aeg katuserahasid jaganud.
https://twitter.com/kkrahv/status/935578662396743680
https://twitter.com/ermo_eero/status/935577858222841857
Saare näiline väide, et te olete Reformierakonda justkui seest õõnestanud vastab justkui tõele, sest te olete paljudes asjades teisel arvamusel. Jürgen Ligi: mina ei ole kunagi käinud kuskil nurgakive panemas või linte lõikamas väites, et see on nüüd minu teene. Katuserahade puhul peaks vaatama suuremat pilti, neutraalsed inimesed võiksid raha jagada või siis projektipõhiselt. 
Indrek Saar: Jürgen Ligi suust on veider kuulata, et katuserahade jagamine on amoraalne, sest ometigi 17 aastat oli ju Reformierakond võimul ja kogu aeg katuserahasid jagati. 
Kaia Iva: ma usun, et katuserahade süsteemis on küll samme edasi astuda.
Jaak Madison:  meie saame läbi katuseraha toetada erinevaid asju, näiteks mina toetasin vähiravifondi 5000 euroga. Kas see on siis halb või? Öeldes, et see on korruptiivne või kuskil nurga taga susserdamine on ju täiesti absurdne, kõik on avalik!
https://twitter.com/TaaviSimson/status/935575918420152320
https://twitter.com/LaksMajor/status/935576076826370050
Andres Ammas: olen nõus Jürgen Ligiga, et saadikud käivad ja hooplevad selle rahaga. Vabaerakond on selle vastu alati olnud. Meie aga anname selle 300 000, mis meie käsutusse anti, MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant kätte ja nemad siis ekspertidega annavad raha inimestele, kellel seda tõesti vaja on.
Erik Savisaar ütles, et see on ainus viis, kuidas kohalik saadik saab kohalike MTÜde ja heaolu eest seista. Kas on nii? Jaanus Karilaid: silmakirjalik on kuulata Reformierakonna juttu, kelle võimuloleku ajal ju jagati katuserahasid ja ei antud opositsioonile raha, kui nad millelegi vastu vaidlesid.Aga ma olen nõus, et see rahade jagamine võiks olla läbipaistvam ja koostöös kohalike omavalitsustega.
Rääkides katuserahadest, siis Jürgen Ligi on nimetanud seda ebamoraalseks. Jutt käib umbes neljast miljonist eurost, mis läheb jagamisele. Miks ebamoraalne?Jürgen Ligi: see on süsteemitu raha jagamine. Inimene läheb ja vehib tšekiga, et näete, mina tõin teile raha. Aga sellel puudub igasugune süsteem. Raha jagamisel on palju selgelt korruptiivseid seoseid. 
https://twitter.com/kkrahv/status/935575221498728448
https://twitter.com/robertmyyrsepp/status/935575133187649536
Jürgen Ligi Indrek Saare väidetest spordi rahastamise suurendamisest: suitsumehe kriitikat sporditeema kohta on alati huvitav kuulata. 
https://twitter.com/TaaviSimson/status/935574779108691968
https://twitter.com/LaksMajor/status/935574517480656896
Kaia Iva: räägime rohkem iEestist - Inimene; Innovatsioon ja Info. 
Jaanus Karilaid: ma ei imesta, et tahetakse luua uut erakonda - kolm opositsioonierakonda on haakinud end veini- ja viinaärimeeste taha. Asetades viina- ja õlletootjad inimese heaolust ette on lihtsalt kummaline.
Jaak Madison: vaadake pilti ka laiemalt - eestlased käivad Lätis ka muude asjade järel, näiteks paljud ettevõtted tangivad ka seal!
Andres Ammas: koalitsioon on hakkama saanud suure asjaga - piirikaubanduse käima pannud. Lätis alkoholi järel käimine on juba saanud rahvaspordiks!
Jaak Madison: ma arvan, et Saarel ei ole ühtegi kindlat näidet, et surmade vähenemine on seotud kuidagi alkoholiaktsiisi tõusuga.
Indrek Saar: seda ei ole statistiliselt ega teaduslikult kinnitatud, et alkoholi varumine soodustab alkoholi tarbimist.
https://twitter.com/McBaconDa/status/935572606014689280
https://twitter.com/Sven3ST/status/935572240451633154
Jaak Madison: enne läks mees poodi ja ostis saunaõhtuks kolm pudelit õlut, nüüd läheb ta ja ostab kolmkümmend kasti õlut - kumb siis soodustab joomist?
https://twitter.com/AndrussalA/status/935572116547735552
Jürgen Ligi: aktsiisitõus avab rahvale uued kanalid! Ja see ei ole enam rahva tervisele hea. Inimesed, kes on kõige haavatavamad, kes käivad piiril odava alkoholi järel, need saavad sealt kõva paugu - nad varuvad alkoholi nii endale kui sugulastele.
https://twitter.com/k6ikjutud/status/935571785491406848
Kaia Iva: praegu on planeeritud nii, et dividendidest võetaks viis miljonit välja, mis katab siis alkoholiaktsiisi tõusust saamata jäänud osa.
https://twitter.com/Raivo118/status/935571290420858880
https://twitter.com/TaaviSimson/status/935570606787096578
Jaak Madison (EKRE): kiita valitsust selle eest, et nad tõstavad aktsiisi poole vähem, aga siiski tõstavad, see ei ole probleemi lahendamine.
Andres Ammas (Vabaerakond): praegu tuleks aktsiise langetada mitte tõsta! Aktsiisidega alkoholismi ei ravi. Selleks on muud meetmed: alkoholireklaami ja kättesaadavuse piiramine, spordivõimaluste juurde loomine. 
https://twitter.com/Schlangamasta/status/935569680982568960
Miks jäi SDE nõusse sellega, et aktsiisitõus on poole väiksem? Indrek Saar (SDE): kuna on mure, et piirikaubandus hakkab võtma liiga suuri mõõtmeid, siis leiti valitsuses selline kompromiss.
Kaia Iva (IRL): teame, et piirikaubandus on olemas, aga me tegeleme sellega, et see ei kasvaks! 
Saade algab!
Möödunud nädalal arutles valitsuskabinet rahandusminister Toomas Tõniste ettepanekut tuleva aasta veebruaris kavandatud alkoholiaktsiisi tõusu ära jätmiseks. Valitsus jõudis kokkuleppele, et õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisi alandatakse kaks korda:http://arileht.delfi.ee/news/uudised/toomas-toniste-sai-oma-tahtmise-vahemalt-osaliselt-alkoholiaktsiis-touseb-planeeritust-kaks-korda-vahem?id=80269564
Ka eelmisel nädalal eetris olnud "Foorumis" arutlesid erakondade esimehed alkoholiaktsiisi tõusu ja maksureformi üle:http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/foorumi-blogi-artur-talvik-irl-tahab-pr-trikkidega-naidata-kui-tugev-maksuterminaator-on-seeder?id=80236760
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare