Resolutsiooni ALDE fraktsioonis algatanud europarlamendi liikme Urmas Paeti sõnul tuleb laevakaitsjate juhtumit ELi tasemel aktuaalsena hoida, kuni India lubab meestel koju naasta, teatas saadiku büroo.

"Resolutsiooni eesmärk on pöörata nii Euroopa Liidu kui India tähelepanu 14 Eesti ja kuue Briti kodaniku olukorrale, kellelt on praeguseks juba peaaegu kaheks ja pooleks aastaks vabadus võetud," ütles Paet. "Laevakaitsjate küsimuses tuleb kiiresti positiivse lahenduseni jõuda, et nad saaksid koju," lisas ta.

Paeti sõnul on laeva meeskonna üle peetud kohtuprotsess liiga pikale veninud ning kohtualuste olukord on kehv ja tagaplaanil. Ta lisas, et europarlamendis on ka arusaamatust ja pahameelt tekitanud India madalama astme kohtu möödunudnädalane otsus mõista laeva meeskond viieks aastaks vangi.

Täna õhtul võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni Indias kinnipeetavate Eesti ja Ühendkuningriigi meremeeste kohta. Resolutsioonis nõuab parlament, et India vabastaks Tamil Nādu osariigis vahistatud mootorlaeva Seaman Guard Ohio 35-liikmelise meeskonna, sh 14 eestlast ja 6 britti.

Resolutsioonis nenditakse, et "meeskond viibis ilmselgelt piraatlusevastasel missioonil, ei sooritanud agressiivseid tegusid India kodanike vastu ning on järjekindlalt eitanud mis tahes väärtegusid".

Saadikud märgivad, et laeva meeskonnale esitatud süüdistused "on juba üks kord tühistatud, kuid India ametivõimud kaebasid otsuse edasi ja ülemkohus andis korralduse kohtuprotsessi jätkata", samuti, et laeva meeskond kaalub neile mõistetud maksimaalse viieaastase "range vanglakaristuse" kohtuotsuste edasikaebamist.

Resolutsioonis palutakse, et "India ametivõimud tagaksid, et Seaman Guard Ohio meeskonna juhtumi käsitlemisel järgitaks täielikult süüdistatavate juriidilisi ja inimõigusi kooskõlas erinevates inimõigustealastes hartades, lepingutes ja konventsioonides sätestatud kohustustega, millele India on alla kirjutanud".

"Austades India suveräänsust ja jurisdiktsiooni oma territooriumi üle" nõuavad saadikud "tungivalt, et India ametivõimud tegutseksid antud juhtumi puhul mõistvalt, viiksid kohtumenetluse lõpuni nii kiiresti kui võimalik ning vabastaksid kõik asjaomased meeskonnaliikmed kuni lõpliku kohtuotsuse selgumiseni, et minimeerida kahjulikke tagajärgi asjaosalistele ja nende perekondadele."

Praegu ei olnud laevakaitsjad ohuks Indiale ega viinud läbi riigivastaseid akte, vaid kaitsesid teisi piraatide vastu.
Suurbritannia saadik Jeffrey van Orden

Resolutsiooni tänase arutelu käigus ütles eurosaadik Indrek Tarand, et roheliste fraktsioon palus hääletusest välja jätta kiitused India kohtule. Ta rõhutas, et India on 1,2 miljardi elanikuga riik, kellele 1,3 miljoni elanikuga Eesti 14 kodanikku ei saa ohtu kujutada.

Suurbritannia saadik Jeffrey van Orden rõhutas, et kõige tõhusam vastus piraatlusele on pardal asuvad meeskonnad, nagu oli ka kinni peetud Ohio. "Indial on kindlasti õigus oma piirkonnas toimuva üle kohut mõista, aga praegu ei olnud laevakaitsjad ohuks Indiale ega viinud läbi riigivastaseid akte, vaid kaitsesid teisi piraatide vastu," märkis Orden. Sama seisukohta toetas ka Urmas Paet.

Yana Toom ütles oma sõnavõtus, et demokraatlike protseduuride olemasolu ei taga demokraatlikku ja õiglast kohtumõistmist. "Rahvusvahelise õiguse kohaselt on menetlus olnud liiga pikk, nende elutingimused väga rasked, kuna neil polnud õigust töötada, pidid nad elama võlgu, mis on ka nende lähedased löögi alla pannud," kommenteeris Toom. "Peame tegema kõik, et meie konsulaarabi oleks laiema haardega."

Suurbritannia saadik Nirj Deva rõhutas, et käsu India vetesse sõita andis laeva kapten ja laevakaitsjatel ei olnud sõnaõigust. "Kui nad oleksid vastu vaielnud, oleks nad maha lastud," rõhus Deva India kohtus süüdimõistetud laevakaitsjate valikuvõimaluste piiratusele. Samuti märkis ta, et kaks aastat inimeste kohtu alla saatmiseks on liiga pikk aeg.