Laisk rääkis Delfile, et Laagri kooli on avalduse esitanud 126 lapse vanemad, kuid koolis on kohti kolme paralleelklassi jagu ehk 72 õpilasele. Kokku peaks vallas tänavu kooliteed alustama 175 last.

„Ajalooliselt lähevad meie lapsed Laagri ja Aäsmäe põhikooli, Saue, Keila ja Tabasalu gümnaasiumi või erinevatesse Tallinna koolidesse,“ kõneles Laisk. „Sel aastal on meil tavapärasest kõrgem kooliminevate laste arv. Umbes kahe klassikomplekti jagu lapsi ei mahu Laagri kooli.“

Laisk rääkis, et vald on neile pakkunud alternatiivina Pääsküla kooli, kus on tagatud 48 õpilaskohta ja Saue gümnaasium 12 kohaga. „Meie oleme taganud kõigile oma valla lastele koolikoha, kui neile see koolikoht ei sobi, siis nad võivad seda taotleda kuskil mujal.“

Koolibussi liini, mis seni sõitis Laagri koolini, pikendab vald nüüd Pääsküla gümnaasiumi juurde.

Vallavanem möönis, et lapsevanemad pigem ei ole Pääsküla kooliga rahul. „Objektiivne põhjendus on Pääsküla kooli kaugus ja subjektiivselt on ka kindlasti kahel koolil erinevus. Ilmselgelt ei ole Pääsküla kool Laagri kooliga võrreldes sama ilus.“

Määravaks saab Sauel elatud aeg

Laagri koolis toimub esmalt kooliküpsuse hindamine ja tavapärastel kolmele kuni neljale lapsele tehakse vallavanema sõnul ettepanek kooliminek edasi lükata.

„Vastuvõtmise esimene kriteerium on, kas samas koolis käib varasemalt õde või vend ja selle järel saab määravaks, kes on kauem olnud Saue valla elanik. Kõik, kes välja jäävad, peavad omale teise kooli leidma.“

Laisa sõnul peavad lapse mõlemad vanemad olema valda sisse kirjutatud. „Tänases kontekstis saab määravaks see, et vanemad peavad olema meie valla elanikud. See lähtub loogikast, et inimene, kes vallale makse maksab, peab ka teenust saama, sest nende maksuraha eest see kool ehitati.“

Vallavanem peab oluliseks omavalitsuste koostööd eriti Tallinna lähivaldades, sest kooliminevate laste arv kõigub aasta-aastalt. Õpilaste kõigub ka rände tulemusena, Tallinna elanikud kolivad valdadesse ja osaliselt tahavad nad saada koolikohti valdades. „Palju segadust teeb see, sisse-välja kirjutamine.“

Laisk tunnistas, et valla jaoks tuli ootamatuna, et Tallinn piiras naabervaldade laste kandideerimist oma koolidesse. Tallinna avab oma koolid lähivaldade lastele 22. juunist, pärast seda kui klassid on Tallinna sissekirjutausega lastega komplekteeritud ja selgub, kus ja kui palju on vabu õpilaskohti.