Eestis paigaldati esimest korda tehissüda

 (17)
Operatsioon, haigla
Operatsioon, haiglaFoto: Ilmar Saabas

Põhja-Eesti regionaalhaiglas paigaldati esmakordselt Eestis patsiendile südant toetav seade, mis on tuntud ka tehissüdame nime all.

Operatsiooni tegi Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) ja Helsingi ülikooli haigla südamekirurgidest koosnev meeskond, mida juhtisid Helsingi ülikooli haiglast dotsent Karl Lemström ja regionaalhaiglast dr Günter Taal, teatas PERH.

Tehissüdame sai noor töövõimelises eas patsient, kelle süda ei taastunud ägeda südamelihase infarkti tagajärjel. Tema tervislik seisund hoopis halvenes ning tekkis süvenev südamepuudulikkus. "Tehissüda on põhimõtteliselt südame vasakut vatsakest asendav seade, mis paigaldati haigele, kelle süda ei taastunud 1,5 kuud tagasi põetud suurest infarktist," seletas dr Günter Taal ning lisas, et seadme paigaldamisest möödunud kümne päeva jooksul on patsient jõudsalt paranenud ning tehissüdame omaks võtnud.

Haigla ülemarst dr Sergei Nazarenko sõnul sai kogu protsess võimalikuks tänu kardiokirurgide, intensiivraviarstide, anestesioloogide, kardioloogide jt enam kui poolteist aastat kestnud ettevalmistustööle. "Arvestades südant toetava seadme esmapaigaldamise positiivset emotsionaalsust, peab Põhja-Eesti regionaalhaigla oma kohuseks teavitada avalikkust edasistest arengutest," märkis dr Nazarenko ja lisas, et regionaalhaigla palub siinkohal austada patsiendi ja tema lähedaste privaatsust ning arstide töörahu ja momendil haigla täiendavaid kommentaare ei anna.

Põhja-Eesti regionaalhaiglas dr Toomas-Andres Sullingu juhtimisel tegutsev kardiokirurgide meeskond tähistab tänavu oma Tallinnas töötamise 30. aastapäeva. Regionaalhaiglas teostatakse aastas üle 600 kardiokirurgilise operatsiooni erinevate südamehaigustega patsientidele. Südant toetava seadme esmapaigaldamine Eestis on väike samm maailma meditsiini jaoks, kuid suur samm Eesti patsientidele, teatas haigla.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare