Täna algas teavituskampaania, mille eesmärgiks on heade eeskujude kaasabil püüda vähendada naiste ja meeste ebavõrdsust Eesti tööturul. Uuringute kohaselt on Eesti nii ameti- kui tegevusalade soolise jagunemise osas üks mahajäänumaid Euroopa Liidu liikmesriike. Enam kui pool Eest töötajatest töötab ametites, kus ühe sugupoole esindajad moodustavad töötajate koguarvust 75 protsenti või enam, teatas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja.

Kampaaniat vedava sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Riho Rahuoja sõnul iseloomustab Eesti tööturgu endiselt väga tugevalt arusaam, et osad ametid sobivad rohkem naistele ja osad enam meestele. „Täna algava kampaaniaga tahame juhtida kutse- ja tööalaste valikute ees seisvate inimeste tähelepanu sellele, et eriala, ametit või tööd valides on oluline lähtuda oma oskustest, teadmistest, kogemustest, omadustest ja unistustest, mitte sellest, kas oled naine või mees,“ selgitas Rahuoja. „Kampaanias löövad kaasa inimesed, kes on teinud julgeid ametialaseid valikuid ja pole neid kahetsenud. Vastupidi, oma kutsumuse järgimine on nende elu täisväärtuslikumaks muutnud.“

Rahuoja avaldas lootust, et kampaania sõnumit võtavad kuulda ka tööandjad, kellel on suur roll muutustele kaasa aitamisel ning kes sellest ka ise otsest kasu saavad. „Pädevad, oma tööga rahul olevad ning motiveeritud töötajad on tööandja jaoks olulisim ressurss igal ajal,“ selgitas ta.

Uuringute järgi on Eesti täna nii ameti- kui tegevusalade soolise jagunemise osas üks mahajäänumaid Euroopa Liidu liikmesriike. Mehed domineerivad tehnika ja transpordiga seotud ametites, aga ka juhtivtöötajate hulgas, naised peamiselt arstide, õpetajate, haldusametnike ja müüjate seas. „Kui oma valikutes lähtuda kõigist võimalustest, mitte vaid tüüpilistest naiste ning tüüpilistest meeste töödest, on ka majandussurutise tingimustes rohkem võimalusi meelepärane töö leida,“ selgitas Rahuoja jagunemise kahjulikku mõju tööotsijale.

Eesti rakendusuuringute keskuse CentAR vanemanalüütik Sten Anspali sõnul võib jagunemine tööturul olla tingitud mitmest asjaolust. „Üks põhjus on diskrimineerimine – näiteks kui kliendid või kaastöötajad eelistavad mingis ametis ühest soost töötajaid või kui ühe sugupoole esindajaid peetakse alusetult mingis ametis töötamiseks sobimatuks,“ selgitas ta.

Teine mõjuv põhjus, miks ebavõrdsus tööturul püsib, on Anspali sõnul soorollid ning tööde jagamine stereotüüpseteks meeste ja naiste töödeks. „Selliste stereotüüpide olemasolu ja edasikandumist põlvest põlve kirjeldavad uuringute tulemused. Need näitavad, et Eesti inimeste hinnangul tuleks poiste kasvatamisel pöörata tähelepanu tehnikaga ümber käimise, karjääri tegemise, läbilöögivõime ja ettevõtlikkuse arendamisele, aga tüdrukutele tuleb pigem õpetada söögitegemist, kodu koristamist ning oma välimuse eest hoolitsemist,“ tõi Anspal näiteid stereotüüpsest mõtlemisest. Aegunud stereotüüpidest lähtudes piiratakse nii enda kui teiste võimalusi eneseteostuseks. Samuti jääb tööturul kasutamata oluline ressurss ja potentsiaal.