Eesistumisega seostuvad inimestel peamiselt kolm nime: Ratas, Ansip ja Toom

 (13)
Eesistumisega seostuvad inimestel peamiselt kolm nime: Ratas, Ansip ja Toom
Jüri Ratas, Yana Toom, Andrus AnsipFotokollaaž / Ekspress Meedia

Lõppeva eesistumisega seoses meenuvad inimestele eelkõige Jüri Ratas, Andrus Ansip ja Yana Toom, selgub riigikantselei tellitud uuringust. Ikka ja alati Eesti suhtes kriitilist eurosaadik Yana Toomi seostab eesistumisega kordades rohkem inimesi kui näiteks välisminister Sven Mikserit.

Riigikantselei tellitud ja Rait Faktum & Ariko teostatud uuringu põhjal meenub eesistuvälisminister Sven Mikser inimestele eesistumisega seoses pea sama vähe kui Keskerakonna endine liider Edgar Savisaar, kel eesistumisega vähimatki pistmist pole.

Eurosaadikutest on end enim inimeste mällu söövitanud Kaja Kallas, kes on muidugi seoses Reformierakonna juhivahetusega viimasel ajal tavapärasest rohkem pildil olnud.

Maailmanimedest seostuvad Eesti inimesel eesistumisega eelkõige Angela Merkel, Emmanuel Macron, Jean-Claude Juncker ja Theresa May.

Uuringust selgus ka, et Eesti elanikest 79 protsenti toetab Eesti kuulumist Euroopa Liitu. Toetus on aasta jooksul tõusnud kahe protsendipunkti võrra.

„Euroopa Liidu toetuse mõõduka tõusu taga võib olla Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine, kuna see läks ladusalt ning on saanud peamiselt positiivset tagasisidet meedias,“ ütles Rait Faktum & Ariko uuringujuht Kalev Petti.

52 protsenti vastanutest hindas, et on kursis Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega seotud tegevustega. Keskmisest sagedamini hindasid end eesistumisega kursisolevaks 60-74 aastased (61 protsenti on hästi/pigem kursis) ning kõrgharidusega inimesed (60 protsenti on hästi/pigem kursis).

Eestit peab eesistujariigina edukaks 61 protsenti ning ebaedukaks 15 protsenti elanikest. Neljandik vastajatest ei omanud sellel teemal seisukohta. Kõige sagedamini nimetati valdkonnana, millele Eesti eesistumise jooksul enim keskendus, Euroopa digivaldkonna arendamist (56 protsenti elanikest).

„Mul on hea meel, et inimeste toetus Euroopa Liidule on kõrge ja et Euroopa teemad lähevad inimestele korda. Ka teadlikkus Eesti eesmärkidest ja tegevusest on tänu eesistumisele paranenud, mis annab lootust arvata, et inimesed tunnevad, et nende sõna maksab," kommenteeris uuringu tulemusi Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jäärats.

Alates eurole üleminekust 2011. aastal on toetus euro kasutamisele kasvanud. Tänavu toetas euro kasutamist Eestis 81 protsenti elanikest. Euro kasutamist ei poolda 15 protsenti elanikest ning see osakaal ei ole aastaga muutunud.

Eesti tegevust Euroopa Liidus hindab edukaks 57 protsenti (2017.aasta jaanuaris 56 protsenti) Eesti elanikest ning ebaedukaks 27 protsenti. Hinnangud Eesti tegevusele on erinevad lähtuvalt vastaja vanusest, rahvusest, kodakondsusest ja sissetulekust. Keskmiselt sagedamini hinnatakse Eesti tegevust Euroopa Liidus edukaks 15-29 aastaste (65 protsenti) ning 60-74 aastaste (64 protsenti), eestlaste (65 protsenti) ning kõrgema sissetulekuga (800+ eurot või enam pereliikme kohta kuus) inimeste (65 protsenti) hulgas.

Eesti jaoks olulisteks tegevussuundadeks Euroopa Liidu tasandil peeti kõige sagedamini rändekriisi algpõhjuste lahendamist, mida nimetas ühena kahest tähtsamast tegevussuunast 42 protsenti elanikest. Digiallkirja kasutusele võtmist kogu Euroopas nimetas ühena kahest kõige tähtsamast tegevusest 37 protsenti elanikest. Digiallkirja kasutusele võtmise oluliseks pidamine on hüppeliselt kasvanud, seda eriti noorte hulgas (53 protsenti noortest pidas seda oluliseks). Aasta alguses pidas digiallkirja kasutusele võtmist kogu Euroopas oluliseks vaid 11 protsenti vastajatest.

Uuringu käesoleva etapi küsitlustöö viidi läbi november-detsember 2017. Kokku küsitleti telefoni teel 1027 Eesti elanikku vanuses 15-74 aastat.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare