Tallinna kordoni patrullpaat M-15 tõstetakse treilerile piirivalvesadamast täna hommikul. Nädalase teekonna jooksul jõuab paat mööda maismaad Ateenasse ning seejärel parvlaevaga Kalymnose saarele, kus varem ei ole Euroopa piiri- ja rannikuvalve ameti Frontexi koordineerimisel ükski patrullpaat veel töötanud.

Paadi meeskonnas on neli liiget ning lisaks üks sideohvitser, kes asub tööle Pireuse rahvusvahelises koordineerimiskeskuses. Meeskonna ülesandeks on patrullides merealal valvata Euroopa Liidu välispiiri, takistada ebaseaduslikke piiriületusi ning päästa inimelusid. Kava kohaselt jääb patrull-laev Kalymnose saare lähistele detsembri lõpuni, ebaseadusliku rände olukorrast lähtuvalt võidakse meie paadi teenistusaega Kreekas pikendada aga kuni märtsini.

PPA integreeritud piirihalduse büroo juht Helen Neider-Veerme sõnul on pingelise rändeolukorra tõttu Frontexi uue määrusega ootused liikmesriikidele veelgi suurenenud. Eesti kohustuseks on kiiret lahendust vajavate olukordade jaoks saata Frontexi käsutusse kuni 18 ametnikku ja anda kasutada erinevaid piirivalvamise vahendeid. „Ühelt poolt on see liikmesriikidele kohustus, kuid teisalt kahtlemata ka meie ametnike võimalus otse kriisi keskmes olles saada väärtuslikke teadmisi ja kogemusi, mida Eestis tegutsedes kasutada. Rändekriisiga tegelemisel on oluline iga liikmesriigi reaalne panus välispiiri valvamisse. Kõik ebaseaduslikud piiriületused tuleb avastada, piiriületajad tuvastada ja menetlused korrektselt läbi viia. Kõige olulisem on aga merel hätta sattunute päästmine,“ sõnas Neider-Veerme.

Kalymnose saar asub Türgi rannikust kaheksa meremiili kaugusel tuntud turismisaarte Kosi ja Lerose vahel. Kuigi võrreldes 2015. aastaga on ebaseaduslik sisseränne vähenenud, muutuvad inimsmugeldajate poolt kasutatavad võtted ja asukohad pidevalt. Ebaseadusliku tegevuse näitena peeti hiljuti Kreeka ametivõimude poolt Kalymnose sadamas kinni kiirpaat 18 ebaseadusliku sisserändajaga.

Varasemalt on PPA ametnikud osalenud Frontexi merepiiride sektori ühisoperatsioonidel patrullpaadiga Lampedusa saarel Itaalias ning Kreeka ja Türgi vahelisel merepiiril Chiose ja Samose saarte lähistel. Praegu on Frontexi ühisoperatsioonide raames Kreekas patrulllennuk Kalamata lennuväljal ning Lesbose saarel 6-liikmeline väljasaatjate üksus ja kodakondsuse tuvastaja.