"On selge, et Eesti riik vajab tugevat ja korralikult rahastatud kunstikõrgkooli, mis on rahvuskultuuri arengu ja säilimise üks tugisammastest. Sellist kõrgkooli ei saa jagada osadeks ega hajutada teistesse kõrgkoolidesse, sest seeläbi kaoks aastakümnetega tekkinud kunstivaldkondade koostoime," kirjutavad murelikud arhitektid.  

Arhitektide sõnul näitavad esialgsed analüüsid, et selline ärakolimine ei annaks erilist majanduslikku võitu, vaid võib kokkuvõttes hoopis kulusid suurendada.

Eesti Arhitektide Liidule jääb arusaamatuks sihtasutuse Archimedes kiirustades tehtud otsus loobuda EKA uue hoone ehituse rahastamisest, samuti haridus- ja teadusministeeriumi ning kultuuriministeeriumi vaikimine EKA tuleviku küsimustes.

"Me ei saa pidada tõsiseltvõetavaks seisukohta, et EKA peaks avalik-õigusliku institutsioonina lahendama oma ruumiprobleemid ise. Aastaid on EKA võrreldes teiste Eesti kõrgkoolidega olnud riikliku rahastamise poolest selgelt vaeslapse osas. Seetõttu on kohatu karistada EKAt liigse initsiatiivi ilmutamise eest oma maja nimel võitlemisel," seisab kirjas.

Arhitektide liit rõhutab, et riigil lasub kohustus tagada Eesti kultuuri, sealhulgas kunstivaldkonna säilimine ja areng, mis on üks Eesti riigi olemasolu põhialustest. "Seetõttu ei saa me rahulduda umbmääraste avaldustega, et kunstiharidus Eestis peab jätkuma, sest see võib tähendada muu hulgas ka EKA erialade jagamist teiste kõrgkoolide vahel. Selle asemel ootame haridus- ja teadus- ning kultuuriministrilt konkreetseid seisukohti ja abi EKA probleemi lahendamiseks."