Keskerakonna endise tipp-poliitiku ja kunagise siseministri Ain Seppiku sõnul ei saa öelda, et aasta pärast ei mäletaks skandaali keegi.

„Esiteks mäletavad valijad seda väga hästi ja ka IRLil ei maksaks loota, et Eesti rahvas on mälu kaotanud,“ rääkis Seppik Delfile. „Põhimõttelisi skandaale, aga eriti neid, kus inimestel hakkab ohutuluke vilkuma, mäletatakse.“

Seppiku sõnul on igasugune idaga seotud teema just see, kus vahel isegi põhjendamatult läheb inimestele tuluke põlema.

Skandaalid jätavad jälje

Seppiku sõnul jätavad skandaalid alati jälje. „See mõjub väljapoole valijaskonnale, mida viimased valimised ka näitasid, räägitagu mida tahes,“ kõneles Seppik. „See mõjub ka erakonnale sissepoole, sest inimestel on palju vastamata küsimusi.“

„Meil on nagu mingi needus nende idaskandaalidega,“ lausus Seppik ja meenutas, et kaks aastat tagasi tabas skandaal Reformierakonda, mullu Keskerakonda, nüüd siis IRLi. „Hirmuga mõtlen, mis järgmine kord tuleb,“ naljatas Seppik ja avaldas lootust, et järgmised jõulud tulevad skandaalivabad.

Kahe aasta eest tuli avalikuks siseministri kohuseid täitnud toona justiitsministri ametis olnud Rein Langi otsus tühistada varasem Jüri Pihli otsus 2007. aasta küberrünnakute taga olnud vene poliitiku Sergei Markovi sissesõidukeeld Schengeni viisaruumi.

Mullu enne jõule 16. detsembril lahvatas idarahaskandaal, milles Keskerakonna esimeest Edgar Savisaart süüdistati partei rahastamiseks raha küsimises Venemaalt. Savisaare enda väitel küsis ta raha Lasnamäele kiriku ehitamiseks.

Ning tänavu lahvatas skandaal IRL poliitikute eestvedamisel elamislubadega kauplemisest.

Usaldus langeb

„Iga selline skandaal vähendab poliitika usaldatatvust sõltumata erakonnast,“ tõdes Seppik. „Erakondade usaldatavuse reiting ei ole väga kõrge ja vaevalt, et ta nendest skandaalidest paraneb, pigem ikka langeb.“

Kaudselt võttes mõjusid Indrek Raudse ja Nikolai Stelmachi ärid kõigile erakodadele negatiivselt, leidis Seppik. „Ka nendele, kes aktiivses poliitikas pole,“ lisas ta. „Mul on kohati ka selline tunne, nagu oleks see mind isiklikult puudutanud.“

Kahetsema peab usutavalt, Vaheri taandumine ei pruugi aidata

Seppiku sõnul teavad IRL poliitikud isegi väga hästi, mida teha usalduskriisist pääsemiseks, aga nad ei taha seda tunnistada. „Nad arvavad, et nad suudavad praeguse pseudotegevusega, nagu volikogud ja üldkogud, skandaali maha saada, aga skandaal ei ole vaibunud,“ rääkis Seppik. „Siseminister kavatseb teha politseinikud süüdi, ta justkui ei saagi aru, et skandaal on poliitiline, mitte halduslik.“

Seppik on arvamusel, et IRL ei suuda mitte kedagi veenda, kui nad usutavalt ei kahetse, mida erakond tegi. Millises vormis kahetsemine toimuma peab, on juba iseküsimus.

„Kahtlen, kas täna enam aitab siseminister Ken-Marti Vaheri tagasiastumine,“ kahtles ta. „Skandaal on väga pikalt kestnud, eriti arvestades, et minister teadis sellest juba nädala aega varem.“

Seppiku hinnangul ei taju skandaali sattunud noorpoliitikud tegelikult, kui sügava jälje nende tegevus jättis.

Hellitavalt Pagari tänava poisteks kutsutud poliitikud oleks Seppiku hinnangul pidanud juba palju varem ära saatma. „Endise siseministrina võin öelda, et olukorra kindlaks tegemiseks kulub täpselt 10-20 minutit - meil on head andmekogud, meil on kapol hea võimekus,“ loetles ta. „Nüüd ma kuulen, et kapo käest ei küsitudki ja tahan öelda - „tule taevas appi!“.“

Seppik on enda sõnul sügavalt veendunud, et mõningaid protsesse jälgitakse, kui täpselt, ei oska ega taha ta öelda, aga tema sõnul on must-valgelt tõestatud, et siseministeerium oli teadlik elamislubade probleemist.

Kahe skandaali võrdlus

Võrreldes Keskerakonna ja IRL uute esimeeste valimist, tõi Seppik välja, et Keskerakonnal oli pärast idarahaskandaali tulemas korraline kongress, kus oli varemgi alternatiivkandidaate esimehe kohale üles kerkinud. Ta möönis, et skandaal võis mõjutada esimehe valimise protsessi.

„Kahte skandaali võrreldes, ka kõige halvema variandi puhul, kui Edgar Savisaar käis raha küsimas poliitika rahastamise või parema variandi puhul kiriku ehituseks, oli tegemist ainult rahaga,“ kõneles Seppik. „IRLi puhul on skandaal sisulisem ja hullem. Siin toodi peale raha sisse ka hulk inimesi, kelle liikumise ja ankeedi puhtuse eest vastutab Eesti kogu Schengeni viisaruumi ees.“

Seppik lisas, et mingid investeeringud ju pole tõestatud, makstud on vaid raha elamislubade vormistamise eest ja mingid vahendsutasud.

„Arvestades ka IRL rahvuskonservatiivset imagot, siis on toimunud erakonna huvide sügavaim reetmine, mis saab üldse olla,“ ütles Seppik. „Ma ei tea, kas need noored inimesed ise üldse taipavad, mida nad tegelikult lõhkusid.“

Nädalavahetusel saab Delfist lugeda ka seda, kui erineva või sarnasena näeb kaht idaskandaali Kalle Klandorf.