Politsei ja prokuratuuri väitel tungis 17. aprillil Haapsalu Kastani tänava kandis garaažide juures politseinikele kallale agressiivne noormees ja tekitas ametikohuseid täitnud korrakaitsjaile vigastusi. Noormees lükkab süüdistused ümber ja lubab esitada politsei vastu kaebuse, sest pole enda sõnul politseinikele vigastusi tekitanud ja politseinikel polnud õigust tema kallal vägivalda kasutada.

Noormees sai rüseluse käigus peapõrutuse, sinise silma, kriimustas nägu ning tal on kumminuiahoopidest verevalumid kaela- ja seljapiirkonnas. Pärast juhtunut veetis ta päeva haiglas.


Politsei teatal tungiti 17. aprillil kella 22.50 ja 23 vahel Haapsalus kallale ametikohustusi täitvale 30-aastasele politseiametnikule ja 40-aastasele abipolitseinikule.

Lääne ringkonnaprokuratuuri pressinõuniku Annely Ermi sõnul tegelesid politseinikud avaliku korra kaitsmisega. “Nad läksid kontrollima alkoholijoobe tunnustega noori, kes olid Kastani tänaval garaažide juures,” ütles Läänlasele. “Üks pisut agressiivne noormees osutas vastupanu, ei allunud korraldustele. Rüseluse käigus said politseinikud pisut viga.”

18-aastase Silveri (nimi kokkuleppel noormehega muudetud – toim.) sõnul oli ta 17. aprilli õhtul koos kolme noormehe ja kahe neiuga garaažis, kui kohale saabusid politseinikud. “Mina olin väljas, teised olid sel hetkel garaažis,” lausus ta. „Istusime lihtsalt oma garaažis, rääkisime juttu, ei seganud kedagi.“

Silveri sõnul tahtsid politseinikud garaaži siseneda, kuid tema küsis neilt seepeale orderit. Samuti soovis Silver näha korravalvurite töötõendeid, kuid neid talle ei näidatud.


Noormehe sõnul väänati ta käed selja taha ning kuna tal oli valus, siis püüdis ta haardest vabaneda. „Valus oli, tahtsin lihtsalt rääkida ja agressiivne ma polnud. Küsisin uksel, et kas neil on luba ja põhjust garaaži tulla, aga mind lükati lihtsalt eest ära. Said garaaži sisse ja siis nad väänasid mu vastu ust. Kui midagi rääkima hakkasin, nii löödi,“ lausus Silver.

Noormees ütles, et talle löödi kumminuiaga vastu kaela ja selga, millest tekkisid verevalumid. Vastu maad surumisest on ta nägu kriimustatud ja silmaalune paistes. Kõige tõsisem vigastus oli peapõrutus. Vigastused fikseeris ta Läänemaa haiglas ning nende kohta on tõend.

„Nad ütlesid, et neil oli purjus alaealiste kohta vihje,“ meenutas Silver. Samas kinnitas ta, et keegi noortest ei olnud purjus. Ka tema mitte. „Põhjuseta tulid, teised ka ei olnud purjus. Kõik olid üle 16 aasta vanad, välja arvatud mu vend, kes oli minu kui saatjaga koos väljas.“

Silveri sõnul ei vasta tõele politsei väide, et tema tungis politseinikele kallale. Ta ütles, et püüdis valusast haardest vabaneda ja ei rünnanud kedagi.

Kui algul tuli Silveri sõnul kohale kaks politseiautot, siis hiljem oli neid kokku seitse või kaheksa. Haapsalus nii palju patrullautosid pole, kuid Silveri sõnul olid osa autosid ilmselt Pärnust, kust oli tuldud reidile.

Garaaži juurest viidi Silver Haapsalu politseijaoskonda. „Tund aega istusin. Kõigepealt oli nende paberites kirjas, et olen purjus, aga ma ütlesin, et ei ole. Puhusin valvekaamera all 0,0 promilli ja paberitele panin allkirja,“ rääkis ta.


Noormees lubas, et esitab kindlasti politsei vägivallatsemise kohta kaebuse. „Ikka esitan! See ei ole õige käitumine! Kui vaja, võin kohtusse välja minna,“ lausus ta. „Mul pole varem oma 18 eluaasta jooksul olnud mitte ühtegi jama! Pole trahvi ka olnud!“

Ta lisas, et politsei tegevust nägid paljud tunnistajad pealt ja politseiautos peaks olema ka kaamera, mis pidi töötama ja kogu sündmuse salvestama.

Haapsalu politseijaoskonna juht Margus Kaldma ütles, et ei saa uurimise tõttu prokuratuurist öeldule midagi lisada ja noormehe väiteid kommenteerida.


Politseiniku ründamise eest ootab süüdimõistmise korral rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus.