"Minule jäi sellest kõnest, nagu ka Rõivase kõigist eelnevatest avalikest esinemistest, tunne, et Taavi Rõivas on ennast positsioneerinud mugavustsooni. Ta tahab jätkata samamoodi nagu Ansip. Aga paraku tema ei ole Ansip ja paraku on Eestis olud muutunud ja seetõttu oli tema kõne mitmeski kohas õõnes. Näiteks jutt uuest põhjamaast on lihtsalt õõnes jutt, sest igapäevastes otsustes ta ju keeldub isegi arutamast neid samme, mida põhjamaad tegid, et põhjamaadeks saada,“ ütles Kadri Simson Delfile.

Simsoni sõnul libises Rõivas probleemidest üle. „Peaminister peaks rääkima ka reaalsetest probleemidest, aga Taavi Rõivas läks suurtest koondamistest sujuvalt üle ja pigem mainis üleolevalt, et sellised töökohad peavadki kaduma. Aga tal ei olnud mingeid lahendusi, et kuidas siis Ida-Virumaal inimesed tööd leidma peaksid.“

„Panin tema kõnes tähele veel seda, et ta rääkis, et riik aitab ettevõtjaid siis, kui nad seda vajavad. Aga Eestis on vähemalt üks sektor, mis hädasti vajab võrdseid võimalusi ülejäänud Euroopa Liiduga. See on põllumajandus, mis on olnud meil kõva ekspordisektor ja täna on põllumehed meil halvemas olukorras kui üheski teises Euroopa Liidu riigis, sest võrreldes vana Euroopaga on meil eurotoetused madalamad ja võrreldes naaberriikidega ei aita neid meie oma enda valitsus läbi eelarve. Seega jutt , et riik aitab sektoreid, kui nad abi vajavad, on ainult jutt, sest tegusid ei ole.“

„Üldiselt püüdis ta endale ebameeldivaid teemasid vältida. Masskoondamised, põllumajanduse olukord, see, et eelmisel aastal oli Eestis rekordmadal investeeringute tase. Aga probleemi eiramine näitab, et puudub mingi tahegi neile lahendust leida.“

Taavi Rõivas peatus oma kõnes ka Keskerakonna küsimusel. „Kõige emotsionaalsem osa kõnest näitas seda, et tal on alati lahendused… kui valitsus ja Reformierakond tahavad tähelepanu eemale viia oma poliitika läbikukkumiselt, siis aitab alati hirmu külvamine, hirmutamine Keskerakonnaga. Ja kui Keskerakonnale tegelikult ei ole midagi ette heita, siis aitab ühte punti sidumine Venemaaga. See tundus täiesti meelevaldselt pidupäevakõnesse seotuna lihtsalt sellepärast, et tähelepanu majandusseisakult eemale viia.“

Rõivase sõnul on Keskerakond mestis EKRE-ga, kes taob natsismitrummi, millega Keskerakond siis võidelda saab. Simsoni arvates ärritab peaministrit opositsiooni koostöö.

„Opositsioonil riigikogus on tõesti suurem koostöö. Viimati tegime kolme opositsioonierakonnaga – EKRE, Vabaerakond ja Keskerakond - arupärimise valitsuse tegevusetuse suhtes suurte koondamiste osas. Kuu tagasi tegime peaministrile ettepaneku, et kuna ta on võimetu nimetama uut kandidaati kontrollikotta, siis tehku ametlik ja avalik konkurss selle koha täitmiseks. Loomulikult peaministrit morjendab see, et opositsioon on tihedamas koostöös,“ sõnas Simson.

Kuidas kommenteerida peaministri ideed, et Venemaale peaks rakendama varasemast suuremaid sanktsioone? „See pole tema teha. Ta võib rääkida, mida iganes, see otsustatakse Euroopa tasandil sõltumata Taavi Rõivase retoorikast.“

Simsoni sõnul oli uueks teemaks peaministri jutus etteheide ajakirjandusele selle osas, et ajakirjandus kajastab majanduslanguse uudiseid. „See on ka selline olukord, mida on varem nähtud – et kui olud on rasked, siis tõeline patrioot peaks nägema olukorda läbi roosade prillide, samas kui tegelikult peaks omale teadvustama tegelikku olukorda.“

„Paraku ei olnud selle kõne tekstis visiooni, mis inimestel silmad särama paneks ja paneks uskuma tema juhtimisel kiiresse edenemisse,“ ütles Simson.