EV100 peret
EV100 peret on sari, kus kohtume vabariigi sünnipäeva eel nendega, kellest meie riik koosneb. Eesti inimeste ja Eesti peredega. EV100 peret lood toovad teieni vabariigi sünnipäevani Eesti Päevaleht, LP, Maaleht, Ekspress, Delfi

EV 100 peret | Tõnis Ivar Abilise lugu: "Kooli tuldi järele - mind võeti kinni ja viidi NKVD kongidesse ülekuulamisele"

 (35)

Tõnis Ivar Abiline oli veel koolipoiss, kui ta 1950. aastal arreteeriti ja viidi NKVD poolt kaasa. "Siiasamasse majja, kus ma praegu olen. NKVD keldritesse, kongidesse," istub Tõnis täna Tartus KGB muuseumis tuttaval raudvoodil ja meenutab raskeid ülekuulamisi. "Öösel kuulati üle, päeval ei tohtinud magada, ei tohtinud rääkida."

Vabadust ei tulnud veel kuus aastat. Vanglatee jätkus Siberis, Inta vangilaagris. "Mul oli nii hea töökoht seal kaevanduses, et sain kirju kirjutada. Siis kirjutasin naistelaagrisse kirja," räägib Tõnis, kuidas kõrvallaagrisse vangistatud Valvele kirjutatud kirjad lõid lõkkele kogu elu kestnud armastuse.

"Meie tüdrukuid oli sealt neli. Valisin sealt ühe nime lihtsalt: selleks oli Valve," naerab Tõnis: "Ja siis hakkasime kirju kirjutama." Elu vangilaagris, Valvesse armumine, temaga abiellumine ja vabanemine Nõukogude vanglast - seda kõike meenutab Tõnis Ivar Abiline videos!

Loe lähemalt siit!

Tõnis Ivar Abiline Foto: Argo Ingver
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare