„Asjaolu, et Venemaa kehtestas omapoolseid sanktsioone, ei tulnud ilmselt suure üllatusena, sest arvestades olukorra pingelisust, oli midagi sellelaadset oodata. Küllap aga lootsid paljud Venemaale eksportivad ettevõtjad, et sanktsioonid ei tule nii karmid,“ ütles Eesmaa, „Venemaa keeldu toidu impordile tuleb Eesti valitsusel kahtlemata võtta täie tõsidusega, sest paratamatult mõjutab see meie majandust negatiivselt ning muudab Eesti ettevõtjate hakkamasaamise keerulisemaks.“

„Kindlasti pole õige lihtsalt loota, et ettevõtjatel on oma kriisiplaanid ning valitsus ei pea olukorrale reageerima. Eeldatakse, et sanktsioonide mõju võib ulatuda umbes 75 miljoni euroni, mis on piisavalt suur number, et olla murelik. Arvestama peame ka sellega, et Euroopa turu olukord muutub oluliselt, kuna ka kõigil teistel Euroopa Liidu riikidel pole võimalik Venemaale eksportida. Niisiis võib tulla ekspordi tagasilööke ka Euroopa Liidu siseselt, sest toodangut on turul tavalisest oluliselt rohkem. Samas võiks muidugi praegu olla see koht, kus toimib Euroopa Liidu solidaarsus.“

„Valitsus peaks kindlasti oluliselt aktiivsemalt suhtlema toidutootjate- ja põllumajandusorganisatsioonidega ning püüdma leida lahendusi, kuidas ettevõtjad kõige vähem kannataksid. Kokku peaks saama erinevad ümarlauad mõtete vahetuseks ja ideede kogumiseks, kuidas kriisi leevendada. Kahtlemata kuluks riigi tasemel kontaktide vahendamine ära leidmaks uusi
eksporditurgusid väljaspool Euroopa Liitu ja Venemaad. Eesti toidutoodang on väga kvaliteetne ja konkurentsivõimeline, kuid tootjatele ja töötlejatele tuleb pakkuda turgude leidmisel abi, et tagasilööke vähendada,“ lisas Eesmaa.

„Soomest kuulsime juba uudist, et Valio kontsern saadab 800 töötajat palgata puhkusele – seega peame tegema kõikvõimaliku selleks, et Eestis ei tuleks sarnast sadade töötajate sundpuhkusele saatmist, või veelgi hullem, koondamist. Eesti majandus saab paratamatult tagasilöögi, see on reaalsus, millega tuleb arvestada. Loomulikult on igati üllas üleskutse, et eestlased tarbiksid rohkem Eesti toodangut, kuid see ei lahenda tekkinud olukorda, sest eelkõige vajame uusi eksporditurgusid,“ rõhutas Eesmaa.