Reeglid näevad ette, et ühel päeval võin olla üks kontrolltöö ning nädalas võib olla maksimaalselt kolm kontrolltööd, seejuures tuleb võimalusel vältida kontrolltööde planeerimist esmaspäevale või reedele ning päeva esimesele või viimasele õppetunnile.


Ringkirja koostamise põhjuseks on õiguskantslerile kui lasteombudsmanile õpilastelt laekunud mitmed avaldused, milles õpilased kurdavad, et õpetajad ei järgi alati kontrolltööde planeerimisele kehtestatud nõudeid.

Näiteks tuleb ette, et mitu aineõpetajat viivad kontrolltöö läbi samal päeval.

Direktoritele edastatud ringkirjas soovitab õiguskantsler kooli õppekorralduse ja päevakava planeerimisel arvestada kontrolltööde läbiviimiseks kehtestatud normistikuga.

Ühtlasi soovitab ta kooli juhtidel kõnealuseid reegleid ka õpetajatele meelde tuletada ning korraldada õppetöö planeerimise tõhustamiseks erinevate aineõpetajate koostööd ja infovahetust.

Kontrolltöödele kehtestatud reeglid on õpilaste tervise huvides

"Kontrolltöö eristub oma suurema mahu poolest muudest kirjalikest töödest ja selle edukas sooritamine nõuab õpilaselt põhjalikku ettevalmistust, millega tuleb hakkama saada igapäevase õppetöö kõrvalt," selgitas õiguskantsleri kantselei laste õiguste osakonna juhataja Andres Aru.

"Selleks, et saavutada parimad tulemused ning et kontrolltöödeks ettevalmistamine ja nende tegemine ei kurnaks liialt õpilasi, tuleb õppe korraldamisel ja päevakava loomisel ning kontrolltööde planeerimisel arvestada õpilaste tervise kaitseks kehtestatud nõuetega," ütles Aru.

Ta toonitas, et kooli ülesandeks on koostada selline päevakava, mis oleks õpilasele ea- ja jõukohane ning võimaldaks talle aega ka puhkuseks ja huvitegevuseks.

Kuna kontrolltöö läbi viimise aja otsustab konkreetne aineõpetaja, siis eeldab õpilase huvisid arvestava tunniplaani koostamine Andres Aru sõnul erinevate aineõpetajate omavahelist tihedat koostööd õppetöö planeerimisel ning selle korraldamisel on suur roll kooli direktoril.