Levinuim narkootikum postisaadetistes on marihuaana, kuid MTA ametnikud on leidnud ka hašišit, heroiini, amfetamiini, erinevaid tablette ja psilotsübiini sisaldavaid seeni.

Suuremad ühekordsed konfiskeeritud kogused jäävad marihuaana puhul 150 grammi juurde, amfetamiini suurim kogus oli sel poolaastal 15 grammi ning suurim avastatud ecstasy kogus oli 50 tabletti. Enamus postipakkidest leitud narkootikumide kogustest jäävad aga 1-10 grammi vahele. Lisaks postipakkidest leitule on maksu- ja tolliamet teostanud läbiotsimisi kinni peetud isikute elukohtades, milliste käigus on leitud veel lisaks väiksemates kogustes narkootilisi aineid, tulirelvi ning näiteks külmutuskapist ja arvutikastist kasvamas kanepitaimi.

Seejuures on oluline märkida, et postisaadetiste tellijad ei ole ainult eestlased ning Eestit kasutatakse ka transiitriigina. Näiteks aasta alguses peeti kinni Soome kodanikud, kes tellisid Hispaaniast Eestisse kokku 120 grammi erinevaid narkootilisi aineid.

Eestisse saabuvate postipakkide lubamatu sisu rahvusvahelisust näitab ka käesoleva aasta maikuus aset leidnud juhtum, kus Eesti kaudu püüti Hiinast Hollandisse toimetada 50 kilogrammi ecstasy valmistamiseks mõeldud toorainet. Koostöös riigiprokuratuuri ja Hollandi maksuameti finantskuritegude uurimise osakonnaga alustati juhtumi osas kriminaalmenetlust ning peeti kinni viis isikut – kaks Eesti ning kolm Hollandi kodanikku. Aine sihtkohast Hollandi laohoonest leiti uurimise käigus veel üle 200 liitri erinevaid kemikaale ning kaks tulirelva.

„Tuleb tõdeda, et posti kaudu liikuvate narkootiliste ja psühhotroopsete ainete kogused ei ole aastatega vähenenud," märkis maksu- ja tolliameti uurimisosakonna narkotalituse juhataja Urmet Tambre. „Me kindlasti jätkame tugevdatud kontrolli postisaadetiste üle ning teeme ka edaspidi koostööd teiste riikide ametivõimudega maaletoodavate keemiliste ainete jälgimisel,“ selgitas Tambre.

MTA tuletab meelde, et karistusseadustiku järgi on ka väga väikeses koguses narkootilise või psühhotroopse aine salakaubaveo eest ette nähtud kriminaalvastutus, mis tähendab, et sellise teo eest võib oodata üsna karm karistus. Seaduse silmis ei tehta vahet ka narkootikumide Eestisse toimetamise viisidel. Ei oma tähtsust, kas narkootilised ained tuuakse üle riigipiiri ise või kasutatakse selleks posti- või kullerteenust - igal juhul on tegemist kuriteoga, mille eest on karistuseks ette nähtud rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus, hoiatab maksu- ja tolliamet.

Urmet Tambre hindab tollikontrolli postipakkide sisu üle väga tõhusaks ning taunib keelatud ainetega tegelemist. „Tollikontroll on põhjalik ning tõenäosus, et amet keelatud ained postipakist ka avastab, on väga suur. Postipakke kontrollitakse narkokoertega, aga usinalt teostatakse ka riskianalüüsi – tähelepanu pööratakse kauba saatjale, saajale ja kauba nimetusele. Kõiki kahtlust äratavaid postipakke kontrollitakse põhjalikumalt ja kui pakis on keelatud aineid, siis toll reeglina need ka avastab,“ selgitas Tambre.