"Põhileppe osas meil hinnasisendid on väiksemad, kui 1. märtsist kokku lepitud miinimumpalga numbrid. Haiglate ja kiirabi puhul tähendab see seda, et peame selle ülejäänud 10 kuu jooksul minimaalpalga saajatel palka tõstma väiksemate ressurssidega, kui tegelikult oleks vajalik," selgitas Sule ja lisas, et alates 2014. aastast saavad palgasisendid olema aga sellised, millega on võimalik tervisasutustel normaalselt edasi toimetada.

"Ehk siis me oleme võtnud vastu tervisepoliitilise otsuse, et arstide, õendusala töötajate, hooldajate ja ka kiirabitehnikute minimaalpalga tõstmine on tervisepoliitiliselt niivõrd tähtis, et me ohverdame teised olulised prioriteedid asutustes," lisas Sule.

Arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit sõlmisid täna haiglate liiduga eellepingu, mille järgi on pooled kokku leppinud kollektiivlepingu tähtsamates tingimustes. Streik peatatakse alates 26. oktoobrist.

Läbirääkimiste käigus saavutati kompromiss, et sõlmitavas kollektiivleppes kehtestatakse alates 1. märtsist 2013 arsti töötasu alammääraks 8 eurot tunnis (arvestuslikult 1344 eurot kuus), õdede töötasu alammääraks 4,5 eurot tunnis (756 eurot kuus), hooldaja töötasu alammääraks 2,6 eurot tunnis (436,8 eurot kuus) ning kiirabitehnikud 3,83 eurot tunnis (599,8 eurot kuus).

Arst-residentide töötasu alammääraks kehtestatakse 7,6 eurot tunnis (arvestuslikult 1276,8 eurot kuus) ning alates 1. jaanuarist 2014 on arst-residendi töötasu alammäär võrdne arsti tunnitasu alammääraga.

Tervishoiutöötajate palga aluseks olevad tervishoiuteenuste hinnasisendid jäid endiseks vastavalt haigekassa nõukogu varem pakutule, kuid rakenduvad alates 1. märtsist 2013. Sõlmitud eelkokkuleppega haigekassa eelarvele täiendavat kulu ei tekkinud.

Eelkokulepe sätestab vajaduse pikendada alates 1. märtsist 2013 esmase ambulatoorse visiidi pikkust arsti ja õe puhul 5 minutit, mis võimaldab vähendada arstide ja õdede töökoormust ambulatoorses arstiabis. Tänaste läbirääkimiste käigus lisandus töökoormuse vähendamise kokkulepe ka statsionaarses ravis. Eelkokkulepe näeb ette suurendada arsti tööaega voodipäeva arvestuses 4 minuti võrra ning õe tööaega 17 minuti võrra.

Eesti Arstide Liidul ja Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidul on jätkuvalt streigiõigus, mis lõpeb kollektiivleppe allkirjastamisega.

Kollektiivleppe allkirjastamise eelduseks on haigekassa teenuste hinnakirjas palgakomponendi muutmine ning sotsiaalministri ja riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe kirjalik kinnitus, et sõlmitava kollektiivlepinguga võetavad rahalised kohustused on riigieelarve seisukohast aktsepteeritavad.