Läbi Kadrioru pargi lahtiselt kulgev Ülemiste sademeveekanal peaks Kadrioru pargi direktori Ain Järve sõnul valmis saama uue aasta aprillis või mais. „Suurvesi, mida me ise siin praegu ootame, see tuleb kevadel,“ ütles Järve Delfile.

Samas on sademevete tunnelkollektori ja kanali juures palju erinevaid harusid ning süsteeme, mis vajavad katsetamist. „Praegu vaatame, kuidas see vesi käitub looduses ja kuidas loodus suhtub sellesse veesse, mis kevadel tulema hakkab,“ kommenteeris Järve.

Praegu on vett Järve sõnul kanalisse lastud vaid ühes harus, et kontrollida, kuidas vesi seal liigub. „Lossi juures on 25 kaskaadi, pluss suure paistiigi juures on veel viis kaskaadiastet. Ideaaleesmärk oleks, et astmed oleks võimalikult ühtlased, et vesi läheks ikka täies mahus üle astmete.“

Järve märkis, et vett tuleb hakata ka kanalite vahel mõnevõrra jagama ja praegu vaadataksegi, kuidas seda täpselt teha. „Kuidas need autonoomikad, mis on siia paigaldamiseks mõeldud, tööle hakkavad; kuidas hakkab välja nägema vee juhtimine Jaapani aeda,“ rääkis Järve, et osa süsteemist asub maa sees ning läbi torude hakatakse uuest aastast toitma ka Jaapani aia koski.

Kanali äärtele kasvab samblik

„Nii et see on päris suur projekt, millest ainult väike osa on visuaalselt nähtav. Aga ka see visuaalne osa peab olema laitmatult korras järgmiseks aastaks,“ lausus Järve. „Vaja on anda viimane lihv selle asja juurde, et see oleks tõesti ka visuaalselt nauditav vaatepilt.“

Läbi pargi looklevale kanalile kasvab ajapikku peale samblik, mis muudab kanali välimuse üsna looduslikuks. „Õnneks on loodus juba hakanud omalt poolt seda protsessi tegema, ma arvan, et kolme aasta pärast pole võimalik vahet teha, kas tegu on uusehitisega või ajaloolise ehitisega.“

Veekanalid olid Kadrioru pargis selle rajamisest alates 1718. aastal, kuni suure restaureerimiseni aastal 1938, mil avatud kanalid mullaga kinni aeti.