„Eelnõu läbib valitsuse tasemel mitu kooskõlastusringi, samuti avaliku arutelu parlamendis, millega kõik huvigrupid saavad veelgi võimaluse lepingu sisu ja nüansside üle arutamiseks,“ kinnitas Kukk, et temagi hinnangul tuleb võltsimisvastase kaubanduslepingu ja sellega kaasneva üle arutleda avatult ja sisuliselt. „Arutelu on vaja viia hirmutamiselt argumentidega väitluse tasemele ning kõik küsimused peavad saama vastused.“

„Reformierakond on alati seisnud suurema vabaduse eest ning et riik ei kontrolliks meie tegevusi rohkem kui on hädavajalik teiste inimeste õiguste ja avaliku korra tagamiseks,“ rõhutas Kukk. Reformierakonna riigikogu fraktsiooni aseesimees Valdo Randpere kirjutas laupäeval Delfis sarnaselt ning ütles, et erakond on kindlalt selle vastu, et ACTA piiraks Eesti inimeste vabadusi ning vähendaks põhiõiguste kaitset.

Martin Kukk kommenteeris ka peaminister Andrus Ansipi sõnu. „Peaminister andis Riigikogu infotunnis oma hinnangu ühes ajaleheartiklis esitatud väitele, et võltsimisvastase lepingu tõttu hakatakse inimesi ilma kohtu otsuseta vangi panema. See väide ei vasta kindlasti tõele. Kahetsusväärselt rebiti peaministri sõnad edasises käsitluses kontekstist välja,“ kinnitas peasekretär.

Komisjonide ühine avalik istung

Täna otsustas Reformierakonna riigikogu fraktsioon, et võltsimisvastase kaubanduslepingu osas tuleb korraldada Euroopa Liidu asjade komisjoni eestvedamisel asjasse puutuvate parlamendi komisjonide ühine avalik istung. „Peame oluliseks, et see debatt oleks laiem kui üks lepe – me peaks isekeskis selgeks tegema, kas ja kuidas austame Eestis autorite õigusi digitaalajastul,“ lausus Valdo Randpere.

„Kas internetivabadus tähendab ka õigust mitte maksta loojatele nende loodu eest? Või millise vahendiga kaitseme näiteks Lotte loojaid väljaspool Euroopa Liidu piire? Või kuidas me tagame, et loojad looks ja arendajad arendaks või innovaatorid innoveeriks? Kas neil peab olema kaitse oma loodule või peaks see kõik olema kõigile tasuta,“ püstitas Randpere rea küsimusi, mille üle võiks toimuda laiem avalik arutelu.

„Neid küsimusi on veel. Peamine on, et oleme ühe uue temaatika ja arutelu alguses. Sisuline arutelu on võimalik vaid üksteist austaval viisil. Reformierakond on alati seisnud suurema vabaduse eest, iseotsustamise eest ning selle eest, et riik ei kontrolliks meie tegevusi rohkem kui on hädavajalik teiste inimeste ja avaliku korra tagamiseks,“ toonitas Randpere.

„Usun, et see on Eesti pikaajalistes huvides, et teaksime, kuidas tagame selle, et eesti keeles on loojaid ka tulevikus ning neid hinnatakse. Nagu on ka tähtis, et vabadus infot levitada on kaitstud ja keegi ei asu piirama sõna ega mõttevabadust vabas riigis,“ märkis Randpere.