„Kindlasti on Reformierakonnal õigus valida oma ministrikandidaate, mis ei tähenda, et iga nende valik oleks õige valik. Ma olen öelnud juba mitme nädala eest, et peaministrikandidaadi üks keskseid ülesandeid on tegeleda usalduse loomisega ja kindlasti tasuks vältida samme, mis usaldust vähendavad või kahjustavad. Selle koalitsiooni sünd on olnud pikk ja raske ja selleks, et koalitsioon suudaks töövõimeliselt tegutseda ja teha seda kaua aega, selleks on usaldus kindlasti üks keskne alustugi,“ rõhutas Mikser.

Küsimusele, kas Mikseri hinnangul kestab uus valitsus neli aastat, vastas sotside esimees, et ühtki valitsust ei looda selleks, et seda lammutada, aga varasemaid kogemusi meenutades saab öelda, et pika vaatega tehtud valitsused ei ole just alati väga pikalt kestnud.

„See sõltub kindlasti mitmest asjast: kas partneritevaheline usaldus on piisav, kas tegutsetakse ühtse meeskonnana. Kui igaüks hakkab sisse kasseerima oma poliitilisi punkte ja partneritele jalga taha panema, siis kindlasti valitsus kaua ei kesta. Kui seda õnnestub vältida, siis kestab valitsus kauem. Kindlasti võtmeroll siin on peaministril seda valitsust tiimina kokku panna ja koos hoida. Siin on kuu aja jooksul olnud nii julgustavaid kui ka vähem julgustavaid sõnumeid.“

Tervikuna võib Mikseri sõnul koalitsioonileppega rahul olla, seda näitas ka volikogu hääletus. Kaalukad leppesse saanud peatükid on sotside jaoks need, mis käsitlevad lastega perede ja madalapalgaliste perede toimetulekut. „Võib öelda, et need peatükid on sisustatud väga arukate ja sotsiaaldemokraatlike meetmetega,“ sõnas Mikser.

Koalitsioonileppe järgi tõusevad nii esimese kui teise lapse toetused, vähemalt kolmelapselistele peredele hakatakse maksma 200-eurost suure pere toetust, seatakse sisse huviringitoetus, suurendatakse toimetulekupiiri ja viiakse sisse madalapalgalistele tulumaksu täiendav tagastus.

„Eks iga lepe on mingil määral kompromiss. Kokkuvõttes oleme saanud leppe, mille alusel saab töötada. Eks me püüame ka need asjad, mida võib-olla koalitsioonileppes ei õnnestunud sätestada lahendada töö korras ja eelarveprotsessis leida ka neile lahenduse,“ rääkis Mikser.

Mikseri sõnul ei saanud keegi kõike, kuid lepet tervikuna vaadates on sotsiaaldemokraatide osa selles leppes nende osale valitsuses vastav või pigem üle selle.

Miinimumpalka on plaanis tõsta

Ministriportfellidest rääkides ütles Mikser, et on väga keeruline leida teemasid, mis on Eesti jaoks olulisemad, kui need, mille eest sotsiaaldemokraadid loodavas valitsuses vastutama hakkavad: riigikaitse, ettevõtlus, kultuur. „Kui me räägime tööst ja tervisest, siis tegu on erakordselt sotsiaaldemokraatliku valdkonnaga ja samuti Eesti arengule erakordselt olulise valdkonnaga.“

Valitsuse eesmärk on Mikseri sõnul tõsta miinimumpalka nelja aasta jooksul nii, et see moodustaks 45 protsenti keskmisest palgast, ja siin on tema kinnitusel algatajaks tervise- ja tööminister, kelleks saab Rannar Vassiljev. „Selle portfelli hoidmine sotsiaaldemokraatliku ministri poolt on oluline, ma arvan, et viib meid eesmärgile paremini, kui mõne koalitsioonipartneri puhul see võiks võib-olla lõpptulemusena olla.“

„Hinnang antakse igale ministrile vastavalt sellele, kuidas ta oma valdkonna tööga toime tuli ja ma olen kindel, et meie ministrikandidaadid on head ja väärikad ja võimekad inimesed, kes kannavad need portfellid auga välja, nii nagu ka lahkuva valitsuse kuus ministrit,“ lausus Mikser.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus kinnitas täna õhtul oma ministrikandidaadid moodustatavas valitsusliidus: kaitseministriks Sven Mikseri, ettevõtlusministriks Urve Palo, kultuuriministriks Indrek Saare ning tervise- ja tööministriks Rannar Vassiljevi.